Coraz więcej krajów rezygnuje ze szczepień przy użyciu produktu AstraZeneca. Tymczasowo wszystkie szczepienia wstrzymały Dania, Norwegia, Islandia i Rumunia, natomiast Austria, Włochy, Estonia, Łotwa, Litwa oraz Luksemburg to kraje, w których wstrzymano jedną partią 1 mln dawek.
Europejska Agencja Leków i WHO apelują o niezaprzestawanie szczepień
– Obecnie nic nie wskazuje na to, że zakrzepy krwi, które wystąpiły u niektórych osób po szczepieniu produktem AstraZeneca, były przez tę szczepionkę spowodowane – takie oświadczenie, cytowane przez BBC News, wydała Europejska Agencja Leków po tym, jak kolejne kraje zaczęły rezygnować ze szczepień preparatem właśnie tej firmy. Dodano także, że nadal korzyści z podania szczepionki przewyższają ewentualne spowodowane nią skutki uboczne. Szczepionkę można więc nieprzerwanie – w trakcie trwania dochodzenia w sprawie zgłaszanych przypadków zakrzepowo-zatorowych – podawać kolejnym osobom. Stwierdzono także, że wśród 30 milionów Europejczyków, których zaszczepiono produktem AstraZeneca, odnotowano tylko 30 „zdarzeń zakrzepowo-zatorowych”.
„AstraZeneca to szczepionka tak doskonała, jak inne”
Podobnie brzmiące oświadczenie wydała w piątek 12 marca Światowa Organizacja Zdrowia. Rzeczniczka prasowa organizacji, Margaret Harris zaznaczyła podczas konferencji prasowej w Genewie, że „AstraZeneca to szczepionka tak doskonała, jak inne”. Dodała również, że WHO przejrzało dane dotyczące ewentualnych zgonów spowodowanych szczepieniami i okazało się, że nikt po podaniu szczepionki nie umarł. Organizacja nadal trwa więc przy stanowisku, że ze szczepień nie należy zaprzestawać. Trzeba jednak z ostrożnością i dokładnością obserwować wszelkie napływające sygnały, związane z bezpieczeństwem ich stosowania.
Czytaj też:
Kolejne kraje wstrzymują szczepienia produktem AstraZeneca. Czy powoduje zakrzepy krwi?