O ile działanie COVID-19 wymaga jeszcze dokładnego zrozumienia, ostatnie badania dostarczają ekspertom ds. chorób zakaźnych nowych informacji na temat odległości, jaką może pokonać nowy koronawirus i jak długo może pozostać w powietrzu. Naukowcy wiedzą, że wirus, który powoduje COVID-19, rozprzestrzenia się przez krople oddechowe (podczas kichania, kaszlu, a nawet mówienia).
Ponieważ ludzie na całym świecie praktykują określony dystans fizyczny, niektóre najnowsze badania dostarczają nowych dowodów na reakcję globalnej społeczności zdrowotnej na pandemię. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Physics of Fluids badacze Talib Dbouk i Dimitris Drikakis z Instytutu Badań na Uniwersytecie Nikozji w Grecji twierdzą, że nawet przy lekkim wietrze – zaledwie 2,5 km / h – potrzeba tylko 5 sekund, aby te maleńkie kropelki pokonały ok. 6 metrów odległości.
Badania nad rozprzestrzenianiem wirusa
Naukowcy zastosowali „obliczeniową symulację dynamiki płynów” oraz oprogramowanie do symulacji sposobu przemieszczania się płynu, aby zrekonstruować, w jaki sposób kropelki śliny mogą przemieszczać się od kaszlu. Naukowcy wzięli pod uwagę takie czynniki, jak wilgotność, siła rozpraszania kropel, parowanie oraz sposób, w jaki cząsteczki śliny oddziałują z powietrzem. Uzyskali swoje obliczenia po rozwiązaniu częściowych równań różniczkowych na 1008 kropelkach śliny, rozwiązując łącznie około 3,7 miliona równań.
„Ta praca jest niezbędna, ponieważ dotyczy wskazówek dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa na odległość, pogłębia wiedzę na temat rozprzestrzeniania się i przenoszenia chorób przenoszonych drogą kroplekową oraz pomaga w podejmowaniu środków ostrożności na podstawie badań naukowych”, powiedział dr Drikakis w komunikacie prasowym. Dbouk i Drikakis twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób na koronawirusa wpływają takie czynniki, jak temperatura gruntu. Obejmuje to również dalsze badania środowisk wewnętrznych, w których klimatyzacja wpływałaby na sposób przemieszczania się cząstek śliny.
Czytaj też:
Czy komary mogą przenosić koronawirusa?