Kolejne dni przynoszą kolejne tysiące zakażeń koronawirusem będącym bezpośrednią przyczyną zachorowania na COVID-19. Rekordowe liczby zakażonych osób skłaniają wielu z nas do przebadania się pod kątem obecności koronawirusa w organizmie. Co zatem należy zrobić, jeżeli mamy podejrzenie zakażenia?
Koronawirus – test na NFZ. Kto może się zbadać?
Osoby ubezpieczone w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu (POZ) i odbyć wizytę – w gabinecie lub na zasadach telekonsultacji. Objawy takie, jak wysoka gorączka, duszność, kłopoty z oddychaniem i kaszel powinny wzbudzić niepokój. Jeżeli lekarz stwierdzi, że pacjent powinien zostać przebadany, wystawia mu skierowanie na wymaz.
Inne przypadki, w których można przebadać się w ramach funduszu, obejmują pacjentów skierowanych przez sanepid (także kończących odbywanie kwarantanny) oraz studentów kierunków medycznych po kontakcie z pacjentami w ramach zajęć.
Koronawirus – badanie. Jak się przygotować?
Co najmniej 2 godziny przed badaniem nie wolno:
- jeść, pić ani żuć gumy
- myć zębów, płukać jamy ustnej ani nosa
- zażywać leków
- palić papierosów.
Zbagatelizowanie powyższych zaleceń, a w związku z tym niewłaściwe przygotowanie do badania, skutkuje wzrostem ryzyka zahamowania reakcji PCR i otrzymaniem niediagnostycznego wyniku. W takim przypadku należy podejść do badania ponownie.
Koronawirus – badanie w mobilnym punkcie pobrań drive thru
Jeżeli badanie odbywa się w punkcie drive thru, należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku pacjentów podchodzących do badania prywatnie, niezbędne jest przyniesienie formularza zlecenia badania pobrany ze strony internetowej oraz dowód wpłaty.
Po przybyciu do punktu należy zatrzymać samochód w wyznaczonym miejscu, przygotować dokumenty i na znak badającego podjechać na stanowisko. Dokument tożsamości należy okazać bez otwierania szyby, a po weryfikacji podjechać na stanowisko pobierania materiału i wyłączyć silnik pojazdu. Cały czas należy pozostawać w pojeździe, a do badania otworzyć okno. Badanie polega na pomiarze temperatury oraz pobraniu wymazu z nosa i gardła.
Czytaj też:
To już pewne. Cała Polska stanie się czerwoną strefąCzytaj też:
Restrykcje dla osób starszych i dzieci. Rząd organizuje Korpus Wsparcia SeniorówCzytaj też:
Zamknięta gastronomia. Rząd wprowadza nowe obostrzenia