Biotrakson zawiera substancję czynną ceftriakson należącą do antybiotyków z grupy cefalosporyn III generacji. To lek o szerokim spektrum działania, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Podaje się go w formie zastrzyków domięśniowych lub dożylnych, ponieważ substancja nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosuje się go w szeregu infekcji o charakterze bakteryjnym, w tym przy takich chorobach, jak:
-
zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- pozaszpitalne zapalenie płuc,
- powikłane zakażenia dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich
- zapalenie wsierdzia.
„W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju seriiserii produktu leczniczego Biotrakson (Ceftriaxonum), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 2 g” – wskazano w komunikacie wydanym przez GIF.
Szczegóły dotyczące wycofanego leku
Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie Polski produktu leczniczego. Wpłynęła do niego informacja od podmiotu odpowiedzialnego, czyli Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA S.A., o podstawach do wycofania konkretnych serii leku Biotrakson „w związku z uzyskaniem wyniku poza specyfikacją w parametrze endotoksyny w próbach archiwalnych”.
Nazwa produktu
Biotrakson (Ceftriaxonum), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 2 g.
Numery wycofanych serii
- 25020921A, termin ważności: 09.2023,
- 25030921A, termin ważności: 09.2023.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdańsk.
Czytaj też:
Autoszczepionka może zdziałać cuda. Lista chorób, z których może wyleczyć, jest długa