Mowa o nadciśnieniu tętniczym, które jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń. Szacuje się, że w Polsce ten problem dotyczy 10 milionów dorosłych osób. Problem w tym, że nadciśnienie nie boli, a objawy mogą być mylące. Dlatego specjaliści serwisu pacjenckiego pacjent.gov.pl przypominają: „mierz ciśnienie, gdy czujesz się zdrowo i systematycznie je kontroluj”.
Zaczerwienienie na szyi. Jakie objawy może dawać nadciśnienie?
Zaczerwienienie na szyi i klatce piersiowej to jeden z objawów, jakie może dawać nadciśnienie. Jak podkreślają eksperci, oznaki nadciśnienia, nie są specyficzne i mogą kojarzyć się z innymi chorobami. Dlatego zmierz ciśnienie i skonsultuj się z lekarzem, jeżeli widzisz u siebie wspomniane zaczerwienienie. Ale do lista objawów, które mogą świadczyć o nadciśnieniu, jest dłuższa. To:
- bóle, zawroty głowy,
- problemy ze snem, czasem bezsenność,
- uczucie zmęczenia, w tym łatwe męczenie się przy wysiłku,
- kołatanie serca,
- ucisk w okolicy zamostkowej,
- duszność,
- nadmierna potliwość.
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
Pomiar ciśnienia to prosta czynność, którą każdy może wykonać sam w domu, przy pomocy kupionego w aptece ciśnieniomierza. Aby jednak wynik był prawidłowy, trzeba przestrzegać kilku zasad. Na pół godziny minut przed wykonaniem pomiaru nie pij kawy i nie pal tytoniu, przed pomiarem odpocznij 5 minut. Mierz ciśnienie rano, na czczo i przed przyjęciem leków. Usiądź wygodnie, oprzyj plecy, a opaskę ciśnieniomierza załóż na nagie ramię, około 1,5 centymetra powyżej zgięcia łokcia. Połóż rękę na stole albo łóżku – powinna się znajdować na wysokości serca. Zawsze należy mierzyć ciśnienie na tej samej ręce.
Pomiary ciśnienia warto zapisywać i pokazać je lekarzowi podczas wizyty. Jeśli mierzysz regularnie ciśnienie i powtarzają się wartości ciśnienia powyżej 140/90 mm Hg – koniecznie skonsultuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
Kioski profilaktyczne NFZ – tu bezpłatnie zmierzysz ciśnienie
W każdym z szesnastu oddziałów NFZ znajdują się tzw. kioski profilaktyczne, czyli miejsca, gdzie w asyście konsultanta możesz wykonać bezpłatnie najważniejsze pomiary, w tym zmierzyć ciśnienie, ale także wagę, wzrost, skład ciała. Konsultant pomoże też wyliczyć wskaźnik BMI (pomagający określić, czy masz prawidłową masę ciała) i poleci programy profilaktyczne, z których możesz bezpłatnie skorzystać.
Czytaj też:
Problemy z koncentracją i właściwym osądem sytuacji mogą wskazywać na demencję. Są też inne objawyCzytaj też:
Specyficzny objaw, który zapowiada udar. Możesz poczuć zapachy, których nie ma