Odchudzanie jest znacznie łatwiejsze, kiedy metabolizm pracuje na najwyższym poziomie. Często jednak nieświadomie spowalniamy przemianę materii, popełniając kilka najgorszych błędów, np. pomijając śniadanie lub rezygnując z pokarmów z dużą zawartością błonnika. Warto też wiedzieć, że metabolizm wraz z wiekiem zwalnia, co może powodować przyrost masy ciała mimo identycznego stylu życia i odżywiania. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku można przyspieszyć przemianę materii, stosując kilka, prostych sztuczek.
Śniadanie przyspiesza metabolizm
Spożywanie śniadania przyspiesza metabolizm i utrzymuje wysoki poziom energii przez cały dzień. To nie przypadek, że kobiety, które pomijają ten posiłek, są bardziej narażone na otyłość. Po przebudzeniu nasz organizm (a więc i układ trawienny) musi się rozruszać, żeby mógł przez cały dzień pracować na wysokim poziomie. Jedzenie śniadania znacznie to ułatwia. Co więcej, zmniejsza szanse na podjadanie w ciągu dnia.
Sięgnij po kawę lub herbatę
Kofeina zawarta w kawie pobudza układ nerwowy, ale też układ trawienny. Podobne działanie wykazuje też herbata. Może nie będzie to spektakularny efekt, ale już samo przyspieszenie metabolizmu o 5-10 proc. jest zadowalające.
Czytaj też:
Obalamy największe mity na temat odchudzania
Jedz produkty bogate w błonnik
Nasz organizm nie trawi błonnika pokarmowego. Przechodzi on przez nasz układ trawienny i ułatwia wypróżnianie (aby uniknąć zaparć i jeszcze bardziej przyspieszyć metabolizm należy jednocześnie pić dużo wody). Ile błonnika powinno znaleźć się w codziennej diecie? Około 25 g.
Szukaj produktów organicznych i unikaj przetworzonych
Jedzenie organicznych warzyw i owoców może ułatwiać odchudzanie, ponieważ nie zawierają one różnych substancji chemicznych, wykorzystywanych na ogół w procesie produkcji. Wysokoprzetworzone jedzenie jest zazwyczaj bogate w tłuszcze trans, a także cukier i sól. Taka żywność sprzyja tyciu, spowalnia metabolizm i ma niewiele wartości odżywczych. Im naturalniejsze produkty wybieramy, tym sprawniej pracuje nasz układ trawienny. Poprawia się też ogólne samopoczucie ze względu na dużą ilość witamin i minerałów.
Odstaw alkohol
Niektórzy wierzą, że alkohol przyspiesza przemianę materii, dlatego sięgają po niego podczas biesiadowania przy stole. Tymczasem alkohol (szczególnie pity w dużych ilościach) zaburza pracę całego organizmu, w tym także układu pokarmowego. Co więcej, jest trawiony i spalany w pierwszej kolejności, co może powodować, że energia z posiłków zjadanych przy okazji popijania alkoholu, zostanie „odłożona” na później.
Jak najwięcej się ruszaj
Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Poprawia kondycję, dotlenia mózg, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Dodatkowo pozytywnie wpływa na nastrój, co bezpośrednio przekłada się na zadowolenie z życia i zwiększa mobilizację do odchudzania i wprowadzania zmian w codziennym życiu.