Plaster tygrysi z kotkiem zawiera substancje takie jak kamfora, kapsaicyna czy mentol, które mają działanie rozgrzewające i znajdują zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych spowodowanych nadmiernym napięciem mięśni. Produkt jest chętnie wykorzystywany między innymi przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, a także osoby zmagające się z przewlekłymi bólami mięśniowymi. Do tej pory można go było dostać praktycznie w każdej aptece – zarówno stacjonarnej, jak i tej działającej w internecie.
Dlaczego GIF wycofał plaster tygrysi z kotkiem z obrotu?
Plaster tygrysi z kotkiem był sprzedawany jako kosmetyk, choć spełniał kryteria definicyjne przewidziane dla produktu leczniczego w zakresie właściwości farmakologicznych. Jednocześnie, jak wskazuje Główny Inspektor Farmaceutyczny, nie uzyskał on stosownych pozwoleń i nie został dopuszczony do obrotu jako produkt leczniczy.
Należy mieć na uwadze, że dla produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego (z uwagi na właściwości substancji czynnej i przeznaczenie) i kosmetyku, zastosowanie mają przepisy u.p.f., [ustawy o Prawie farmaceutycznym – przyp. red.] na co wprost wskazuje art. 3a u.p.f. Produkt „Plaster tygrysi z kotkiem” nie został dopuszczony do obrotu na zasadach opisanych powyżej. Stanowi on zatem produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu, który jednak został do tego obrotu wprowadzony i jest oferowany do sprzedaży ogólnodostępnej – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Plaster tygrysi z kotkiem został wycofany ze sprzedaży na terytorium całego kraju. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Inne produkty rozgrzewające dostępne w sprzedaży
Osoby, które zmagają się z bólem mięśni i szukają sposobu na złagodzenie swoich dolegliwości mogą korzystać z różnych maści czy kompresów rozgrzewających dostępnych w aptekach. Warto jednak pamiętać, że ból może być objawem choroby rozwijającej się w organizmie. Dlatego przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy skonsultować się z lekarzem.
Czytaj też:
Sposób na ból uszu w samolocie. Stewardesa wyjaśnia, czym są „gorące kubeczki”Czytaj też:
Te komary na dobre zadomowiły się w Europie. Roznoszą śmiertelną chorobę. Poznaj jej objawy