To prosta obręcz z tworzywa, którą zakłada się zwykle na talię lub biodra i po prostu – ruchem bioder wprawia się ją w ruch. – Wydaje się, że ma to potencjał do uzyskania takich samych ogólnych korzyści z ćwiczeń, jak podczas biegania lub jazdy na rowerze – mówi James W. Hicks, fizjolog z Uniwersytetu. Kalifornia-Irvine.
Co to jest obręcz do ćwiczeń?
Jest potocznie nazywana hula-hop za sprawą swojego pierwowzoru o zastrzeżonej nazwie Hula-Hoop. Proste urządzenie do ćwiczeń i zabawy święciło swoje triumfy w latach 60. minionego wieku. Od tamtej pory moda na hula hop nieprzerwanie wraca, a na rynku pojawiają się najróżniejsze wersje obręczy. Chociaż warto tu zaznaczyć, że obręcze do ćwiczeń i akrobacji są znane dużo dłużej, niż słynne Hula-Hoop, które przyniosło im światową sławę.
Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia z hula-hop?
Utrzymywanie kręcącej się obręczy wymaga aktywacji wielu grup mięśni. To między innymi mięśnie brzucha, mięśnie grzbietu, mięśnie pośladków, ale też nóg i ramion. – To ta sama ilość mięśni, które aktywujesz podczas chodzenia, biegania lub jazdy na rowerze – mówi James W. Hicks. Ćwiczenia z obręczą poprawiają siłę mięśni, koordynacje i równowagę. Niektórzy eksperci sugerują, że obręcze mogą również pomóc w bólu pleców, ponieważ są dobrym treningiem mobilności.
Jeśli potrafisz utrzymać obręcz w ruchu dłużej niż kilka minut, to także dobre ćwiczenie aerobowe. Niewielkie badanie z 2019 r. wykazało, że ludzie, którzy przez sześć tygodni kręcili obręczą przez około 13 minut dziennie, stracili więcej tłuszczu i centymetrów w talii, poprawili masę mięśniową brzucha i obniżyli więcej „złego” poziomu cholesterolu LDL niż ludzie, którzy w tym czasie spacerowali.
Czy ćwiczenia z obręczą są dla każdego?
To prosty i tani trening, ale niekoniecznie dla każdego. Taką aktywność z fizjoterapeutą powinny skonsultować osoby, które mają chore stawy biodrowe, które mają problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa albo cierpią na zaburzenia równowagi.
Czytaj też:
10 nawyków, które eliminują ból kręgosłupa