Najnowsze badania dowodzą, że walkę z przewlekłym bólem wspomaga sen. To nie powinno nikogo dziwić – powszechnie wiadomo, że w czasu snu nasz organizm się regeneruje. To właśnie wtedy zachodzi wiele, istotnych procesów. Niedobór snu został już powiązany z rozwojem poważnych chorób. Brak snu prowadzi do wielu problemów poznawczych, może zaburzyć tworzenie nowych wspomnień. Nowe badania podkreślają inny neurologiczny efekt niewystarczającego snu: zwiększoną wrażliwość na ból. To szczególnie ważna wiadomość dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi i będących po poważnych urazach i operacjach.
Niebezpieczne trio – brak snu, ból i leki na receptę
Najnowsze badanie dowodzi, że brak snu upośledza naturalne mechanizmy mózgu łagodzące ból. Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na potencjalne powiązania między kryzysami zdrowia publicznego związanymi z brakiem snu, przewlekłym bólem i uzależnieniem od opiatów na receptę.
Matthew Walker, profesor neurologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, przeprowadził badanie wraz z doktorantem Adamem Krause. Wywołali ból u 24 zdrowych, młodych uczestników badania i jednocześnie skanowali ich mózgi, badając obwody, które przetwarzają ból.
Uczestnicy nie mieli żadnych problemów ze snem lub zaburzeniami związanymi z bólem na początku badania. Naukowcy zaczęli od zarejestrowania progu bólu u każdego uczestnika po dobrze przespanej nocy, skanując swój mózg za pomocą funkcjonalnej maszyny do rezonansu magnetycznego przy jednoczesnym stosowaniu zwiększającego się poziomu ciepła na skórze uczestnika (ciepło miało być tak intensywne, by powodowało ból).
Gdy naukowcy ustalili próg bólu osoby, powtórzyli procedurę po nocy bez snu. Okazało się, że wrażliwość na ból była większa. Badania te dowodzą, że mózg inaczej ocenia ból bez dostatecznego snu. Naukowcy odkryli, że mózgowa kora somatosensoryczna, obszar związany z wrażliwością na ból, był nadaktywny, gdy uczestnicy nie spali wystarczająco. Potwierdziło to hipotezę, że brak snu może zakłócać obwody neuronalne przetwarzające ból. Co więcej, niedobór snu nie tylko wzmacnia obszary odczuwania bólu w mózgu, ale także blokuje naturalne ośrodki przeciwbólowe.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Neuroscience”.
Dowiedz się, do jakich chorób prowadzi notoryczne niewyspanie:
Czytaj też:
Choroby, do których może doprowadzić notoryczne niewyspanie