Agnieszka Maciąg opowiedziała o zaletach medytacji. – Jest fenomenalnym sposobem na regenerację organizmu – zaznaczyła. – Badania naukowe pokazały, że pół godziny medytacji daje nam regenerację na poziomie trzech godzin snu – dodała. Jak prawidłowo medytować? – Najprostszą techniką jest koncentrowanie się na oddechu – powiedziała Maciąg.
Medytacja jest bardzo dobra dla każdego, ponieważ nie ma żadnych negatywnych skutków dla zdrowia, nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, ani wizyty na siłowni. Medytować można właściwie w dowolnym momencie. A dlaczego nie jest łatwa? Ponieważ nasze umysły nieustannie pracują, mózg przetwarza informacje, jesteśmy pełni emocji – często skrajnych. Skupienie się na teraźniejszości, na tym, co dzieje się tu i teraz, zapanowanie nad własnym oddechem i umysłem nie jest proste, ale daje ogromną satysfakcję i ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Plusy medytacji
-
Medytacja znacznie wpływa na poziom stresu, który ma bezpośredni wpływ na tempo starzenia się naszego organizmu.
-
Medytacja może zmniejszać stany zapalne, które kojarzone z wieloma, poważnymi chorobami autoimmunologicznymi.
-
Umiejętność medytacji prowadzi do zmniejszania stresu, który może wywołać lub zaostrzyć kilka poważnych stanów, w tym choroby serca, otyłość, a nawet zaburzenia lękowe. Umiejętność radzenia sobie z naszymi lękami może też uchronić przed stanami depresyjnymi. Badania sugerują, że różne techniki medytacji ograniczają uwalnianie zmieniających nastrój cytokin, zapalnych środków chemicznych, które mogą prowadzić do rozwoju depresji.
-
Medytacja zwiększa uważność i pomaga kontrolować zachcianki.
Czytaj też:
Rola nerek w organizmie człowieka. Jak właściwie o nie dbać?