Naukowcy radzą, aby ludzie wyznaczali realistyczne, osiągalne cele jako postanowienia noworoczne oraz tworzyli konkretny plan działania, aby odnieść sukces. Sugerują też odejście od eliminacji złych nawyków na rzecz wzmacniania tych dobrych.
Psychologia postanowień noworocznych
Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Uniwersytetu Linköping w Szwecji przeanalizowali postanowienia noworoczne 1066 osób. Zespół podzielił uczestników na trzy grupy – bez wsparcia, ze wsparciem ograniczonym i rozszerzonym. Co miesiąc przez cały rok sprawdzano, jak dobrze badani trzymali się swoich postanowień.
Po roku 59% osób, które uznały swoje postanowienie za cel (np. „Będę biegał więcej”), trzymało się swojego nawyku, podczas gdy 47% osób skupiających się na eliminacji czegoś (na przykład „Rzucę czekoladę”) odniosło sukces.
„Zaskoczyły nas wyniki dotyczące tego, jak sformułować swój cel. Wsparcie udzielone uczestnikom nie miało większego znaczenia, w dotrzymywaniu swoich postanowień przez cały rok” – powiedział w komunikacie prasowym główny autor badania Per Carlbring, profesor psychologii na Uniwersytecie Sztokholmskim.
Przeformułuj swoje postanowienie
Prof. Per Carlbring wyjaśnia, że przeformułowanie postanowienia noworocznego z pewnością może zadziałać. „Na przykład, jeśli twoim celem jest zaprzestanie jedzenia słodyczy, aby schudnąć, najprawdopodobniej odniesiesz większy sukces, jeśli zamiast tego powiesz: Będę jadł owoce kilka razy dziennie” – powiedział Carlbring w oświadczeniu.
Chociaż naukowcy nie wykazali wsparcia otoczenia jako kluczowego czynnika w osiąganiu zamierzonych celów, radzą deklarować swoje cele publicznie. Bardziej prawdopodobne jest, że ludzie będą trzymać się zmian, jeśli inni będą pytać ich o rezultaty.
Czytaj też:
Psycholog: Jeśli spodziewasz się swędzenia, poczujesz swędzenieCzytaj też:
Oglądanie świątecznych filmów jest tak przyjemne, jak jedzenie czekolady