Nie oznacza to, że młodzi dorośli dokonują wyborów wolnych od ryzyka, ale wydaje się, że rozważają zarówno ryzyko, jak i korzyści związane z ich zachowaniami seksualnymi w bardzo konsekwentny i przemyślany sposób.
„Istnieje tendencja do postrzegania podejmowania decyzji seksualnych u młodych dorosłych jako wysoce zmiennego i nieco przypadkowego procesu, na który w większym stopniu wpływają hormony lub impulsywność niż procesy racjonalne” – powiedziała Laura Hatz, doktorantka z University of Missouri i główna autorka badań.
Racjonalna ocena ryzyka
„Nasze badanie sugeruje jednak, że młodzi dorośli są bardzo konsekwentni w swoich wyborach, równoważąc poziom atrakcyjności potencjalnych partnerów z potencjalnym ryzykiem zakażenia przenoszonego drogą płciową”.
Badanie obejmowało przedstawienie 257 uczestnikom zdjęcie twarzy potencjalnego partnera wraz z powiązanym, choć czysto hipotetycznym, ryzykiem zarażenia się infekcją przenoszoną drogą płciową. Niemal wszyscy uczestnicy badania konsekwentnie dokonywali racjonalnych wyborów, zgodnie z ustalonymi modelami zachowań psychologicznych.
Czytaj też:
Seks analny: czy jest zdrowy? Jak się do niego przygotować? Pozycje