.Masz niepokojące objawy? Czujesz się gorzej niż zwykle? Zauważyłeś zmiany na skórze lub wyczułeś w swoim ciele guz? Nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki medycznej (POZ) – przypomina pacjencki serwis pacjent.gov.pl.
W jaki sposób pomoże lekarz POZ?
Lekarz POZ po zebraniu wywiadu zdrowotnego może zalecić dalszą diagnostykę w kierunku wykrywania nowotworów złośliwych. Podczas wizyty otrzymasz od lekarza Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (w skrócie DiLO), która pełni również rolę skierowania na kolejne badania i ewentualne leczenie.
Karta DiLO:
- nazywana jest również zieloną kartą, upoważnia do korzystania z tzw. szybkiej ścieżki diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych – pakietu onkologicznego,
- pełni rolę skierowania na badania,
- jest własnością pacjenta,
- ma dwie strony, na których lekarze umieszczają wszystkie informacje o przebiegu diagnostyki i leczenia.
Kartę DiLO może wystawić w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia nowotworu lekarz (POZ), lekarz w poradni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), lekarz pracujący w szpitalu. Nie może jej wystawić lekarz przyjmujący w prywatnym gabinecie.
Co zrobić, jeśli otrzymasz kartę DiLO?
Po otrzymaniu karty DiLO zgłaszasz się do wskazanego przez lekarza POZ lekarza specjalisty w AOS lub w szpitalu. Sprawdź, czy wybrana placówka ma podpisany z NFZ kontrakt na realizację pakietu onkologicznego. Listy placówek współpracujących w ramach pakietu znajdują się na poszczególnych stronach oddziałów wojewódzkich NFZ. Od momentu zgłoszenia się do lekarza specjalisty do otrzymania diagnozy – potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu – nie powinno minąć więcej niż 28 dni.
Czytaj też:
Ta choroba zbiera żniwo wśród kobiet. Połowa chorych umieraCzytaj też:
Zapaść w onkologii. Przychodzą pacjenci z zaawansowanym rakiem bez kwalifikacji do leczenia. „Zbieramy żniwo wiosennej fali COVID”