Najnowsze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że powinniśmy spożywać nie więcej niż 50 g cukru dziennie. Idealna wartość wynosi natomiast mniej niż 25 g dziennie. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy od trybu życia, aktywności fizycznej, wagi i wzrostu, płci oraz stanu fizjologicznego, np. choroby czy ciąży. Chodzi nie tylko o cukier, który znajdziemy w cukierniczce, ale też o produkty naturalne na przykład miód czy syrop klonowy, soki owocowe, napoje gazowane, wody smakowe, pieczywo i inne wysokoprzetworzone produkty.
Kontroluj poziom cukru!
Warto wiedzieć ile cukru spożywamy, bo nie zawsze sobie zdajemy sprawę, ile go zjadamy. Zalecany poziom spożycia cukru łatwo przekroczyć. Zawsze sprawdzaj więc skład produktu, na który masz ochotę. Dodatkową pomocą może okazać się zapisywanie tego, co akurat jesz – podpowiadają dietetycy.
Zjadając pół tabliczki czekolady, wykorzystujemy nasz cały przydział cukru na dzień. Jeśli dodamy do tego owsiankę, którą jedliśmy na śniadanie, obiad z makaronem pełnoziarnistym i jogurtem z owocami na kolację. Nasz limit w tym wypadku został przekroczony niemal dwukrotnie – przestrzegają dietycy.
Jak jedzenie cukru zmienia nasz wygląd?
Nie chodzi tu o dodatkowe kilogramy, ale o cerę. Nadmiar cukru w diecie powoduje zmiany widoczne gołym okiem na twarzy. Dietetycy wskazują, że spożywanie cukru ma istotny wpływ na wygląd naszej twarzy. Objawy widoczne na twarzy to:
- sucha, szorstka skóra (cukier przyspiesza odwadnianie organizmu),
- wypryski, trądzik (są spowodowane stanem zapalnym),
- cienie i opuchlizna pod oczami (nadmiar cukru w diecie zaburza nasz cykl dobowy),
- wiotka, cienka skóra (podwyższony poziom glukozy we krwi sprzyja tak zwanej glikacji białek, której produkty (tzw. cząsteczki AGE) niszczą kolagen i elastynę),
- przerzedzone brwi,
- szara, pozbawiona kolorytu, postarzała skóra (to również efekt glikacji i stresu oksydacyjnego),
- zmiana owalu twarzy (skutek zaburzeń dystrybucji tłuszczu w organizmie),
- nasilenie objawów chorób dermatologicznych,
- zmarszczki na czole (w tym miejscu widoczne są problemy z trawieniem).
Czytaj też:
Samooczyszczanie skóry: na czym polega i jakie przynosi efekty?Czytaj też:
Naturalna odtrutka dla organizmu. Uwalnia od nikotyny i alkoholu