Zmarszczki na czole nie muszą być spowodowane zmniejszeniem włókien elastynowych i kolagenowych w tkance łącznej oraz zmniejszeniem grubości skóry właściwej i naskórka, czyli, mówiąc krótko – starzeniem się. Istnieją jeszcze co najmniej 3 inne powody, dla których zmarszczki na czole się pojawiają. Nie ma wśród nich chorób układu krążenia, choć jedno z trwających ponad 20 lat badań, przeprowadzonych wśród kobiet pomiędzy 30. a 60. coś podobnego sugerowało. Wykazano, że osoby, u których „zmarszczek nie było wcale lub były minimalnie widoczne” miały mniejsze ryzyko, że w przyszłości rozwiną się u nich choroby układu krążenia niż panie bardziej pomarszczone. Kobietom bez zmarszczek przypisano poziom „0”, natomiast już panie ze zmarszczkowego poziomu numer 3 mogły zachorować na serce aż 10-krotnie częściej. Jak to możliwe? Naukowcy stwierdzili, że w naczyniach krwionośnych na czole odkładają się płytki, powodujące właśnie pojawianie się zmarszczek. Jednak spokojnie, żadne inne badania tego nie potwierdziły – przecież usunięcie zmarszczek z czoła nie sprawi, że ryzyko chorób kardiologicznych minie. Jakie jednak mogą być rzeczywiste i inne niż spowodowane starzeniem przyczyny zmarszczek na czole?
Zmarszczki na czole: przyczyny
1. Niezdrowy styl życia
Większość naukowców skłania się raczej ku teorii, że na powstawanie zmarszczek na czole jest wiele czynników: siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta złożona z przetworzonej żywności. I to właśnie te przyczyny powodują choroby układu sercowo-naczyniowego, a także głębokie zmarszczki na czole, a nie odwrotnie – zmarszczki nie powstają na skutek choroby kardiologicznej.
2. Stres
Już niejedno badanie wykazało, że stres uwidacznia się nie tylko w naszym zachowaniu, ale i wyglądzie – powoduje wystąpienie zmarszczek na czole nawet u 20-30-letnich kobiet, bo to często one – pracując, wychowując małe dzieci – są mu poddawane najbardziej. I chodzi tu o stres wszelkiego rodzaju – od tego na rozmowie kwalifikacyjnej po... wystawienie na działanie smogu, który pobudza wytwarzanie hormonu stresu – kortyzolu.
3. Zmiana stylu życia lub otoczenia
Nagle zaczęłaś gorzej się odżywiać? W biurze po latach oczekiwania nareszcie zainstalowano klimatyzację? Przeprowadziłaś się do pracy w znacznie zimniejszym bądź cieplejszym kraju? Wszystkie te czynniki także są przyczyną zmarszczek na czole. Zwłaszcza u kobiet pomiędzy 40. a 50. gdy skóra jest zdecydowanie mniej nawilżona, produkuje mniej sebum i reaguje na zmiany środowiskowe silniej niż dzieje się to w przypadku cery u młodszych osób.
Zmarszczki na czole: jak im zapobiegać?
Na szczęście powstawaniu zmarszczek na czole można zapobiegać. Aby skutecznie to zrobić, pamiętaj o tych pięciu zasadach:
- Dbaj o swoje zdrowie psychiczne – zwracaj uwagę, czy nie jesteś zbyt zmęczona/zestresowana/przygnębiona czy niespokojna.
- Pamiętaj o właściwej pielęgnacji skóry, na którą powinno składać się oczyszczanie, złuszczanie, ale także ochrona przed słońcem.
- Ważne jest również nawilżanie skóry – nie tylko używanie odpowiednich kremów, ale również picie wystarczającej ilości wody.
- Zwracaj uwagę na zmiany warunków atmosferycznych, w których przebywasz – nie zapominaj, że w danym miejscu będzie zbyt sucho lub zbyt wilgotno i odpowiednio wyposaż swoją kosmetyczkę.
- Prowadź zdrowy tryb życia – pamiętaj o zdrowej dla serca diecie, na którą składa się jedzenie m. in. produktów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Warto też pamiętać o regularnych ćwiczeniach i przeprowadzaniu badań kontrolnych.
Czytaj też:
Brudne pędzle i gąbki do makijażu mogą wywoływać zmarszczki