Jeśli wciąż doświadczasz wahań nastroju, które są uciążliwe i negatywnie wpływają na twoje relacje, życie osobiste, a nawet pracę, to znak, że możesz cierpieć na cyklotymię. Zdarza się, że jest ona mylona z depresją czy zaburzeniami powodowanymi chorobą afektywną dwubiegunową. Cechą charakterystyczna cyklotymii jest to, że nastrój zmienia się częściej, a chory nie doświadcza pełnego epizodu depresji czy manii. W przypadku cyklotymii zdarzają się okresy wolne od objawów, ale nie trwają dłużej niż dwa miesiące – wyjaśniają lekarze.
Objawy cyklotymii
„Zdarza się, że rano wstajesz wypoczęty i pełny energii, a już za kilka godzin odczuwasz przygnębienie, nic ci się nie chce. Dopada cię niczym nieuzasadniony silny smutek i nie możesz doszukać się przyczyny zmian nastroju. Zmiany nastroju powodują, że nie możesz normalnie funkcjonować. Tak silne wahania nastroju mogą świadczyć o cyklotymii” – wskazują eksperci.
Do najczęstszych objawów tej choroby należą:
- depresja,
- uczycie przygnębienia, poczucia winy,
- hipomania,
- nadpobudliwość, nagły przypływ energii, euforii lub impulsywności,
- oddalanie się od przyjaciół i bliskich,
- poczucie braku celu w życiu,
- zwiększony niepokój, trudności ze skupieniem się na określonych zadaniach
- uczucie zmęczenia,
- mówienie częściej i szybciej niż zwykle.
Czy z cyklotymią można sobie samemu poradzić?
Jeśli ty i twoi najbliżsi jesteście zmęczeni ciągłą huśtawką nastrojów, powinieneś rozważyć wizytę u terapeuty lub psychiatry. Samodzielne opanowanie sytuacji zwykle nie jest możliwe. W takich sytuacjach warto zdiagnozować, co powoduje zmiany nastroju i próbować minimalizować wahania nastroju. Ważne jest, żeby chora osoba miała spokój, nie była narażona na stres. Dobre rezultaty przynoszą ćwiczenia oddechowe i medytacja.
Numer infolinii
Wsparcie w kryzysie psychicznym można uzyskać, dzwoniąc na infolinię, gdzie dyżurują specjaliści służący pomocą i radą. Numer bezpłatnej, całodobowej infolinii: 800 70 2222.
Czytaj też:
Nawrót depresji – jak rozpoznać i zapobiec nawrotom depresji?Czytaj też:
Zbyt duże ilości kofeiny mogą wywoływać stany lękowe i depresję