Choroby układu krążenia w Polsce są główną przyczyną zgonów. Co więcej, dotyczą one coraz młodszych osób. Ich występowanie, poza skłonnościami genetycznymi, jest też ściśle związane z niezdrowym trybem życia. Zapobieganie im wcale nie musi być trudne, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne opracowało taką listę czynników kluczowych dla zdrowia naszego serca. Badania wykazały, że osoby, które przestrzegały tych punktów „złotej ósemki” żyły dłużej bez chorób przewlekłych w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.
„Złota ósemka” zdrowa dla serca według kardiologów
Zmiana stylu życia, a co za tym idzie – poprawa i utrzymanie zdrowia sercowo-naczyniowego, może pozwolić cieszyć się lepszym i dłuższym życiem oraz mniejszym ryzykiem chorób serca, udaru, nowotworów, demencji oraz innych problemów zdrowotnych. Zapobieganie chorobom serca wcale nie musi być trudne, trzeba jednak stosować się do poniższych wytycznych.
- Zdrowe odżywianie – należy dążyć do przestrzegania zdrowego wzorca żywieniowego. Obejmuje on pełnowartościową żywność, a także dużo owoców i warzyw, nasiona, chude mięso. Ważne jest także przygotowywanie potraw na nietropikalnych olejach, takich jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.
- Większa aktywność fizyczna – specjaliści zwracają uwagę, że osoby dorosłe powinny być aktywne przez co najmniej 150 minut (w przypadku aktywności umiarkowanej) lub 75 minut (przy aktywności intensywnej) w czasie tygodnia. Przykładem świetnej umiarkowanej aktywności jest spacerowanie. Z kolei dzieci powinny przeznaczać ok. 60 minut dziennie na zabawę oraz zajęcia zorganizowane.
- Rezygnacja z używania tytoniu – to właśnie używanie produktów dostarczających do organizmu nikotynę poprzez inhalację szkodzi sercu. Należy zrezygnować się tylko z palenia papierosów rozumianego w tradycyjny sposób, ale też produktów wziewnych, takich jak: e-papierosy i inne formy podgrzewania tytoniu. W Stanach Zjednoczonych to właśnie palenie jest przyczyną 1/3 zgonów związanych z chorobami serca. Dodatkowo takie zachowania narażają dzieci i bliskie osoby palaczy na bierne palenie.
- Wysypianie się – zapewnienie sobie codziennie zdrowego i nieprzerwanego snu w nocy jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania, ale też zdrowego serca. Dorosłe osoby powinny dążyć do spania 7-9 godzin na dobę (dzieci i niemowlęta potrzebują większej ilości snu w zależności od wieku). Badania wskazują, że zbyt mała ilość i słaba jakość snu wiąże się z ryzykiem chorób serca.
- Dbanie o wagę – osiągnięcie, a później utrzymanie zdrowej masy ciała jest bardzo ważne i ma wiele korzyści zdrowotnych. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wielu chorób, w tych związanych z sercem. Optymalne BMI dla większości dorosłych wynosi od 18,5 do 24,9. Można je obliczyć przy użyciu kalkulatorów online dostępnych w internecie lub skonsultować się ze specjalistą.
- Kontrolowanie cholesterolu – wysoki poziom „złego” cholesterolu może prowadzić do rozwoju chorób serca, dlatego tak bardzo istotne jest jego pilnowanie. Poziom cholesterolu we krwi można zweryfikować podczas jednego z podstawowych badań, jest nim tzw. lipidogram, zwany również profilem lipidowym. Regularne badania pozwolą odpowiednio reagować, gdy będzie on za wysoki. Sprawdźcie, jak można obniżyć cholesterol.
- Odpowiedni poziom cukru we krwi – większość spożywanej przez nas żywności przekształca się w glukozę (cukier we krwi), która jest wykorzystywana przez nasze ciała jako źródło energii. Na przestrzeni czasu, wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić serce, nerki, oczy i nerwy. Należy więc systematycznie go monitorować – samodzielnie można to zrobić przy użyciu glukometru. Właściwy poziom cukru we krwi jest bardzo ważny dla zdrowia serca.
-
Prawidłowe ciśnienie krwi – utrzymanie ciśnienia krwi w akceptowalnym przedziale może pomóc uniknąć problemów związanych z sercem i cieszyć się zdrowiem przez dłuższy czas. Za wartość graniczną dla rozpoznania nadciśnienia tętniczego uznaje się ciśnienie równe lub wyższe niż 135/85 mm Hg.
Normy dla osób leczących się na nadciśnienie:
- 120-129/70-79 mm Hg dla osób do 65. roku życia
- 130-139/70-79 mm Hg dla osób po 65. roku życia
- 130-149/70-79 mm Hg dla osób powyżej 80. roku życia
Skąd się biorą choroby serca?
Choroby układu krążenia wynikają z czynników ryzyka, czyli parametrów, które można określić i nazwać, a często też zmierzyć. Można spróbować je wyeliminować właśnie poprzez zdrowy styl życia i powyższe wytyczne. Konsekwentne zwalczanie wszystkich tych czynników ryzyka pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca:
- palenie papierosów,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- nieprawidłowe stężenie cholesterolu i jego frakcji,
- niezdrowy sposób żywienia,
- nadmierne spożycie alkoholu,
- zbyt duży obwód talii w stosunku do obwodu bioder (tzw. otyłość brzuszna),
- niska aktywność fizyczna.
Istnieją też niemodyfikowalne czynniki ryzyka sprzyjające chorobom serca, na które nie mamy wpływu. Jest to: płeć męska, zaawansowany wiek oraz rodzinne obciążenia chorobami serca.
Czytaj też:
Wizyta u kardiologa. Ile kosztuje prywatna opieka tego specjalisty?Czytaj też:
Kardiolog wstał z kanapy i dał przykład pacjentom: „Zapraszam Państwa na spacer!” Efekty zaskoczyły wszystkich