Glukometr to podstawowe narzędzie dla każdej osoby chorej na cukrzycę. Pozwala monitorować stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu chory jest w stanie kontrolować swój stan zdrowia. Co trzeba wiedzieć o glukometrach?
Co to jest glukometr?
Glukometr to kompaktowe urządzenie medyczne przeznaczone dla osób, które chorują na cukrzycę. Pozwala im w domowym zaciszu kontrolować poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie muszą nieustannie wykonywać badań laboratoryjnych. Na rynku istnieje kilka rodzajów glukometrów, ale wszystkie spełniają ten sam cel – określają poziom glukozy.
Rodzaje glukometrów
Diabetycy mogą kupić jedno z następujących urządzeń:
- glukometr z igłą (inaczej fotometryczny, kolorymetryczny) – dokonuje pomiaru po pobraniu krwi z palca. Cieszy się największą popularnością i uważany jest za najbardziej wiarygodny
- glukometr bezinwazyjny (na rękę) – dokonuje pomiaru bez nakłucia, a jedynie na podstawie przyłożenia go do najbardziej ukrwionej części skóry, np. przedramię lub płatek ucha. Uważany jest za mniej dokładny od glukometru z igłą
- glukometr do ciągłej kontroli – to zaawansowane urządzenie, które wszczepia się pod skórę. Pozwala nieustannie monitorować parametry glukozy i dokonywać odczytów co kilka minut
Czytaj też:
Czy cukrzycy mogą jeść daktyle? Odpowiedź może zaskoczyć
Na co zwrócić uwagę przy zakupie glukometru?
Wybierając glukometr, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia. Osobie starszej z pewnością ułatwi życie duży wyświetlacz, na którym będzie mogła spokojnie odczytać wynik. Osoba młodsza, która często podróżuje, zwróci uwagę na to, by urządzenie było niewielkie i nie zajęło zbyt wiele miejsca w walizce.
Wszyscy powinni zainteresować się tym, czy glukometr zapamiętuje ostatnie pomiary (bo dzięki temu są w stanie przeanalizować wahania cukru w dłuższym okresie czasu) i czy może przesłać wyniki na urządzenie mobilne. Ta ostatnia funkcja bywa bardzo przydatna, np. w czasie kontroli u lekarza.
Jak używać glukometru?
Najczęściej cukrzycy korzystają z glukometrów z igłą. Są to urządzenia najtańsze spośród wszystkich wyżej wymienionych i jednocześnie dokładne. Chorzy dokonują na nich pomiarów kilka razy dziennie (na czczo, a następnie 2 godziny po każdym posiłku). Urządzenia te zapamiętują ostatnie wyniki, co pozwala monitorować poziom cukru.
Zanim użyjesz glukometru:
- Dokładnie umyj ręce
- Nie dezynfekuj palca, który będziesz przykładał do urządzenia! Środek dezynfekujący może zafałaszować wynik
- Wyjmij z pudełka pasek i umieść w okienku testowym
- Zdejmij nasadkę nakłuwacza, zdejmij osłonkę z igły
- Przyłóż opuszek palca do nakłuwacza
- Przyłóż pasek testowy do kropli krwi (kropla krwi powinna wypłynąć samoistnie, nie należy jej wyciskać)
- Odczytaj wynik
- Zapisz go w dzienniczku kontroli glikemii
- Umyj glukometr po użyciu
Bardzo ważne jest, by przechowywać paski w szczelnie zamkniętym pojemniku. Paski są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda czy temperatura. Źle przechowywane mogą później fałszować wyniki badań.
Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu badania?
Prawidłowo wykonany pomiar cukru we krwi jest wiarygodny i miarodajny. Granica błędu między domowym odczytem a badaniem laboratoryjnym waha się w okolicy 15 procent. Na wynik może wpłynąć kilka czynników, dlatego należy zadbać o kilka rzeczy:
- korzystaj tylko z pasków dedykowanych do danego modelu glukometru
- przechowuj je odpowiednio
- nie korzystaj z przeterminowanych pasków lub takich, które budzą u ciebie wątpliwości
- pomiary wykonuj z daleka od urządzeń, które emitują fale elektromagnetyczne
- zawsze myj urządzenie po dokonaniu pomiaru
Ile kosztuje glukometr?
Podstawowe glukometry z igłą są niedrogie. Takie urządzenie kosztuje ok. 40 złotych. Chorzy na cukrzycę zakup glukometru mogą odliczyć w w rozliczeniu PIT. Dotyczy to nie tylko samego urządzenia, ale również igieł, nakłuwaczy, pasków testowych, lancetów, penów.
Czytaj też:
Jaka jest zależność między poziomem cynku w organizmie a cukrzycą? Wyjaśnia farmeceutka