Pacjent ma prawo do refundacji wyrobów medycznych w ramach określonych limitów. Od 1 lipca 2023 roku zlecenia na nie są wystawiane w formie elektronicznej. Został uruchomiony system informatyczny, który umożliwia wystawianie oraz realizację takich zleceń właśnie w tej postaci. Oznacza to, że pacjent zlecenie na nie znajdzie na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Zlecenia na wyroby medyczne już w formie online
„Od teraz na IKP masz e-zlecenia na wyroby medyczne lub ich naprawę. Wystawione e-zlecenie znajdziesz na IKP w zakładce +Apteczka+” – brzmi treść wpisu na Twitterze opublikowanego przez Centrum e-Zdrowia.
Do 30 września 2023 roku zlecenia na wyroby medyczne i zlecenia naprawy mogą być jeszcze wystawiane i realizowane na zasadach, które obowiązywały do tej pory (czyli według zasad panujących podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego). W praktyce oznacza to, że wystawianie e-zleceń podpisanych elektronicznie jest możliwe, ale nie ma obowiązku korzystania z tej formy. Jednak wraz z początkiem października 2023 roku będzie ono obligatoryjne.
Kto wystawia zlecenia na wyroby medyczne?
Podczas wystawiania zleceń na wyroby medyczne obowiązuje zasada specjalizacji. Co oznacza to w praktyce? Zlecenie na okulary może wystawić lekarz okulista, a na zakup wózka inwalidzkiego na przykład lekarz ortopeda, chirurg, reumatolog. Takie uprawnienia poza lekarzem ma również:
- pielęgniarka,
- felczer,
- fizjoterapeuta,
- położna.
Jak znaleźć zlecenie na wyroby medyczne w IKP?
Swoje zlecenia na wyroby medyczne znajdziecie w zakładce „Apteczka”. Pacjent ma możliwość sprawdzenia:
- na jakie wyroby medyczne zostało wystawione zlecenie,
- na jakim są etapie (np. częściowo zrealizowane, odrzucone),
- listę zrealizowanych wyrobów medycznych, na które wcześniej były wystawiane papierowe zlecenia.
Jak zrealizować zlecenie na wyroby medyczne?
Pacjent, który otrzyma zlecenie na wyroby medyczne, może je kupić w dowolnym punkcie, między innymi aptece czy sklepie medycznym. Musi on jednak mieć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takiej sytuacji wystarczy podać swój numer PESEL, a także kod zlecenia. Cały proces odbywa się analogicznie do wykupowania recepty. W takiej sytuacji pacjent nie musi posiadać wydrukowanego zlecenia.
Czym są wyroby medyczne?
Centrum e-Zdrowia poinformowało, że zlecenia na wyroby medyczne będą dostępne w formie elektronicznej. Warto więc wytłumaczyć, czym konkretnie jest taki wyrób medyczny. Może być to przyrząd, urządzenie lub inny artykuł. Używa się go w celu diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby lub kompensowania skutków urazu/ upośledzenia. Do takich wyrobów medycznych zalicza się między innymi:
- soczewki okularowe,
- obuwie ortopedyczne,
- aparaty słuchowe,
- laski,
- kule,
- wózki inwalidzkie,
- pieluchomajtki,
- cewniki,
- sprzęt stomijny.
Czytaj też:
Jak nadać bliskiej osobie upoważnienie do Internetowego Konta Pacjenta? To banalnie prosteCzytaj też:
Przez aplikację mojeIKP szybko i łatwo sprawdzicie ważność leków w swojej domowej apteczce
Źródła: pacjent.gov, centrum e-zdrowia