Pokrzywka to nic innego, jak drobna wysypka na ciele. To właśnie na kontrolowaniu pokrzywki skupia się polskojęzyczna wersja darmowej aplikacji dla alergików. Opracowali ją specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Jak działa aplikacja dla alergików?
– CRUSE Control Urticaria to aplikacja ułatwiająca pacjentom i lekarzom ocenę stopnia nasilenia i kontroli objawów przewlekłej pokrzywki. Pacjent, rejestrując każdego dnia w ciągu zaledwie kilku minut objawy pokrzywki i jej wpływ na jakość życia, zyskuje możliwość kontrolowania przebiegu choroby oraz ułatwia lekarzowi prowadzącemu optymalizację leczenia – tłumaczy cytowany w komunikacie szpitala dr hab. n. med. Zenon Brzoza, prof. UO, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii, Endokrynologii i Gastroenterologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego i Pododdziału Chorób Wewnętrznych i Alergologii USK w Opolu.
Jak podkreśla, dzięki aplikacji chory otrzymuje doskonałe i proste w użytkowaniu narzędzie monitorowania przewlekłej pokrzywki. Współautorami polskiej wersji aplikacji obok prof. Zenona Brzozy są dr Łukasz Moos i dr Wojciech Żurek. Aplikacja jest dostępna zupełnie za darmo na urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.
Czym jest pokrzywka?
Pokrzywka objawia się czerwoną, bąbelkową wysypką, która przypomina poparzenie pokrzywy – i stąd jej nazwa. Pokrzywka pojawia się na skutek przedostania się osocza z naczyń krwionośnych w inne partie skóry. Jest to reakcja alergiczna, która pojawia się po kontakcie z alergenem. Podłożem pokrzywki może być alergia pokarmowa, ale też np. uczulenie na słońce albo leki.
Czytaj też:
Niebieskie światło ekranu szkodzi nie tylko oczom. Może wywołać raka i inne groźne chorobyCzytaj też:
Dlaczego nie można całować niemowlaka? Zabraniajcie tego wszystkim gościom