Dla obywateli Ukrainy, którzy otrzymali już PESEL, wystawiliśmy 122 tys. e-skierowań na szczepienie przeciw COVID-19 – przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Szczepienia przeciw COVID-19 są dla uchodźców bezpłatne
Wraz z przyrostem rejestracji numerów PESEL codziennie wystawiane są kolejne skierowania – informuje resort zdrowia.
Szczepienia dla osób z Ukrainy powinny są realizowane szczepionkami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19 zgodnie ze wskazaniami i schematem postępowania realizowanym w Polsce. Każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5 roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, powinien mieć możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce. Szczepienia dla uchodźców z Ukrainy są bezpłatne, a eksperci apelują, aby promować je wśród Ukraińców.
Sytuacja na Wschodzie sprzyja transmisji COVID-19
– To, co się dzieje na Wschodzie i na naszych granicach, zdecydowanie sprzyja transmisji COVID-19. Szczepmy się, testujmy i namawiajmy do tego gości z Ukrainy, których zapraszamy do naszych domów – apelowała niedawno prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.
Do Polski od początku inwazji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, przybyło ponad 2,1 mln osób.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano ponad 53,7 mln dawek. W pełni zaszczepiono, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, 22 mln 315 tys. 653 osoby. Od 1 marca w Polsce dostępna jest także szczepionka firmy Novavax. Pełny cykl obejmuje dwie dawki, z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni. Podano także 11 mln 382 tys. 678 dawek przypominających.