Witamina D od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Chociaż lekarze i naukowcy od dawna wiedzą, jak ważną funkcję pełni w organizmie człowieka, my dopiero od jakiegoś czasu zaczęliśmy ją doceniać i suplementować.
Witamina D – funkcje
Witamina D zwiększa wchłanianie fosforu i wapnia oraz reguluje gospodarkę tych minerałów – to jej podstawowe zadanie. Jest niezbędna do zachowania dobrego zdrowia i mocnych kości. Ponadto jej prawidłowy poziom w organizmie człowieka pomaga walczyć z obniżonym nastrojem. Każdy rodzaj tkanki i komórki w ciele wykorzystuje witaminę D na swój sposób. Wiadomo, że pomaga regulować około 2000 genów, które kontrolują wszystko – od apetytu aż po funkcjonowanie układu odpornościowego.
Badania wykazały, że brak witaminy D może zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłych bólów głowy i raka pęcherza. Co ciekawe, odpowiednia ilości tej witaminy jest ściśle związana z poprawą pracy serca (zmniejsza ryzyko zawału i udaru) oraz chroni przed przeziębieniem i grypą.
Czytaj też:
Czego nie lubi mózg? Produkty spożywcze szkodliwe dla mózgu
Witamina D - dieta
Witamina D bywa nazywana witaminą słońca, ponieważ możemy wytwarzać ją sami, wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych. Problem polega na tym, że słonecznych dni występuje w ciągu roku niewiele, a i wtedy nie zawsze może w pełni z nich korzystać. Dlatego tak ważna jest suplementacja witaminy D i zmiana nawyków żywieniowych.
Lista produktów bogatych w witaminę D:
- olej z wątroby dorsza,
- pieczarki,
- miecznik,
- jogurty,
- łosoś,
- halibut,
- mleko,
- tuńczyk,
- sok pomarańczowy,
- sardynki,
- wątroba wołowa,
- jajka,
- niektóre płatki śniadaniowe.