Upławy wcześniej czy później pojawią się u większości kobiet. Nieprawidłowa wydzielina z pochwy najczęściej świadczy o infekcji, ale może też być spowodowana alergią. Aby móc ocenić, czy coś niepokojącego dzieje się w obrębie pochwy, kobiety powinny regularnie przyglądać się śladom, jakie zostawiają na bieliźnie lub papierze toaletowym.
Wydzielina z pochwy – co to takiego?
Wydzielina z pochwy składa się zwykle ze śluzu, wydzielanego przez gruczoły w szyjce macicy komórek wydalanych z pochwy. Ponieważ wagina jest samooczyszczalna, potrafi z pomocą śluzu wydalać zanieczyszczenia i drobnoustroje chorobotwórcze z dróg rodnych.
Ilość wydzieliny zmienia się w zależności od cyklu miesiączkowego – tuż po miesiączce, a także przed owulacją jest jej znacznie więcej. Produkcja śluzu wzrasta również w czasie seksu, na skutek silnego podniecenia. Prawidłowa wydzielina z pochwy najczęściej ma charakterystyczny, choć niedrażniący zapach, jest półprzezroczysta bądź lekko mleczna. Lepka, rozciągliwa konsystencja uznawana jest za normalną.
Czytaj też:
Nietypowe objawy raka. Sprawdź, czy możesz spać spokojnie
Upławy - cechy charakterystyczne
Upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy, na ogół są bardzo obfite, powodują dyskomfort oraz uczucie pieczenia i swędzenia. Towarzyszy im nieprzyjemny zapach, choć nie jest to regułą.
Upławy - kolor różowy
Jeżeli wydzielina z pochwy stanie się lekko różowa, należy zastanowić się, który dzień cyklu właśnie trwa. Może się okazać, że wielkimi krokami zbliża się okres, a wtedy taka wydzielina z pochwy jest zupełnie normalna. Najwyraźniej niewielka ilość endometrium uległa wcześniejszemu wydaleniu wraz ze śluzem.
Wszelkie plamienia i krwawienia między miesiączkami warto zawsze omówić z ginekologiem.
Upławy - kolor biały
Biała, serowata lub grudkowata wydzielina o nieprzyjemnym zapachu najczęściej świadczy o infekcji grzybiczej. A takiej sytuacji niezbędne jest wdrożenie leczenia. Najczęściej wystarczy kuracja globulkami. Przy nawracających zakażeniach grzybiczym konieczna jest zmiana stylu życia, diety oraz nawyków higienicznych oraz leczenie partnera seksualnego.
Czytaj też:
4 pytania do ginekologa, które wstydzisz się zadać, a powinnaś to zrobić już dawno
Upławy - rybi zapach
Niezależnie od koloru i konsystencji (najczęściej w takim wypadku upławy będą białe lub szare, grudkowate i serowate) wydzieliny, rybi zapach jest objawem niepokojącym. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia bakteryjnego. Stan ten wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.
Inne, niepokojące objawy
Czasem wydzielina z pochwy może wyglądać normalnie, jednak towarzyszą jej nieprzyjemne objawy, takie jak: pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie sromu czy wysypka. Takie stan najczęściej wynika z podrażnienia spowodowanego uczuleniem. Alergenem może być niemal wszystko – od mydła, przez papier toaletowy czy płyn do płukania prania, aż po spermę partnera seksualnego. Kluczowe w takiej sytuacji jest usunięcie czynnika drażniącego.
Upławy - kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Tak naprawdę każdy rodzaj upławów powinien być skonsultowany z ginekologiem, szczególnie, jeśli przykre dolegliwości nie mijają, a wręcz nasilają się, mimo przestrzegania zasad higieny.