Zarówno rak jelita grubego, jak i rak odbytnicy daje bardzo subtelne i często pomijane objawy. Dlatego tak ważne jest uważne analizowanie sygnałów ostrzegawczych. Oto kilka objawów nowowtworu jelita, których nie wolno ignorować:
Rak jelita a skurcze
Jednym z pierwszych objawów raka jelita grubego są bolesne skurcze i bóle brzucha. Bardzo łatwo je zbagatelizować, ponieważ mogą mieć różne przyczyny. W przypadku kobiet mogą być mylone z dolegliwościami, towarzyszącymi miesiączce. Często też myślimy, że skurcze spowodowane są gazami, które znajdują się w jelitach lub zatruciem pokarmowym.
Rak jelita a zmęczenie
Zmęczenie może być spowodowane złym odżywianiem, brakiem snu, nadmiarem lub brakiem aktywności fizycznej i lekami. Może być również oznaką poważniejszych chorób, takich jak niedokrwistość, ostra niewydolność wątroby, cukrzyca, choroby serca, niedoczynność tarczycy i wiele innych. Jednak notoryczne zmęczenie, nawet jeśli dobrze jesz i śpisz, może być oznaką raka jelita grubego.
Czytaj też:
Nietypowe objawy raka. Sprawdź, czy możesz spać spokojnie
Rak jelita a nagłe chudnięcie
Natychmiastowy i znaczny spadek masy ciała może być spowodowany przez różne nowotwory, jednym z nich jest rak okrężnicy. Nie tylko komórki nowotworowe pobierają dużo energii, nasz układ odpornościowy również wykorzystuje energię, aby zwalczyć chorobę.
Rak jelita a nieregularne stolce
Ponieważ rak może wpływać na strukturę jelit, oznacza to, że może również wpływać na konsystencję i wygląd stolca, a także częstotliwość wypróżnień. Polipy okrężnicy mogą z biegiem czasu zamienić się w guzy, co będzie powodowało zaparcie lub biegunkę.
Rak jelita a krwisty stolec
Za każdym razem, gdy idziesz do toalety, powinieneś rzucić okiem na stolec, aby móc kontrolować swój ogólny stan zdrowia. Krwisty lub czarny stolec może wydawać się przerażający lub wpędzić w zakłopotanie, ale należy o tym wspomnieć lekarzowi. Podczas gdy krwawy stolec wskazuje na krwawienie w odbytnicy lub odbycie, czarny stolec wskazuje na krwawienie znajdujące się wyżej, w przewodzie pokarmowym.
Czytaj też:
Produkty, które chronią przed rakiem. Masz je w lodówce?
Rak jelita - jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Jeśli ktoś w twojej rodzinie zmagał się już z nowowtworem jelita grubego, szanse, że ty również zachorujesz rosną. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są częste, nawracające lub przewlekłe stany zapalne w obrębie jelit.
W ramach profilaktyki antynowotworowej należy przede wszystkim skupić się na diecie, obfitującej w warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste, które zawierają dużo błonnika. Sprawny układ trawienia i szybki metabolizm zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita. Dużo dobrego przyniesie także rezygnacja z używek. Nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia dowolnego nowotworu, w tym raka okrężnicy i odbytnicy.
Ważna jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia są niezbędne dla utrzymania zdrowej wagi, zwalczania stanów zapalnych i usuwania toksyn. Dodatkowo, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie jelit. Osoby otyłe i z nadwagą są bardziej narażone na raka jelita grubego. Ryzyko zgonu jest również większe, dlatego warto zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.