Rodzinna impreza na świeżym powietrzu może mieć czasem nieoczekiwany przebieg, a nawet... fatalne zakończenie. Żeby przyjęcie było udane, musi być przede wszystkim bezpieczne, a o tym większość z nas zapomina. Grillujemy na brudnym ruszcie, jemy niedosmażone mięso, wypijamy hektolitry alkoholu i bez nakrycia głowy przesiadujemy w pełnym słońcu. Można dojść do wniosku, że zwykła impreza na świeżym powietrzu tak naprawdę nie jest najlepszym pomysłem. Nieprawda! Trzeba tylko odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim przestrzegać kilku zasad, które uchronią nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Patrz, co jesz
Dokładnie przyjrzyj się temu, co zamierzasz zjeść lub wrzucić na ruszt. Na świeżym powietrzu, szczególnie w ciepłe dni, bardzo szybko dochodzi do namnożenia się chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeżeli już na pierwszy rzut oka wydaje ci się, że jedzenie nie wygląda tak jak powinno (ma dziwny kolor, brzegi są wysuszone), lepiej zrezygnować z konsumpcji.
Czytaj też:
Leki, których pod żadnym pozorem nie wolno mieszać z alkoholem
Myj ręce jak najczęściej
Podczas imprezy na świeżym powietrzu jest to niezwykle istotne. Ręce należy myć nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed jedzeniem, po dotykaniu surowego mięsa, a także po zabawie ze zwierzętami lub w piachu.
Uważaj, co gdzie odkładasz
Niektóre produkty spożywcze nie powinny znajdować się blisko siebie, np. owoce, warzywa i surowego mięso czy ryby. Dzięki temu można uniknąć zanieczyszczeń krzyżowych.
Czytaj też:
Najgorsze wakacyjne przekąski. Sprawdź, czym możesz się zatruć
Nie trzymaj wszystkiego na stole
Podczas przyjęcia na świeżym powietrzu lepiej nie serwować ciast z kremem, lodów lub sałatek z majonezem. Wszystko to, co szybko psuje się pod wpływem wysokiej temperatury powinno być przechowywane w lodówce.
Chroń się przed słońcem
Podczas pikniku lub grillowania trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Mowa głównie o kremach z filtrem, ale nie tylko. Na świeżym powietrzu trzeba też nosić nakrycie głowy – szczególnie, gdy słońce intensywnie operuje. Kapelusz, czapka lub chustka chroni przed udarem cieplnym.
Stosuj coś na komary
Nic tak nie psuje atmosfery jak muszki i komary. Bolesne ukąszenia powodują świąd, pieczenie i obrzęk. Momentami aż trudno skupić się na rozmowie, ponieważ cały czas trzeba się drapać. Spray przeciw komarom, muszkom i kleszczom zajmie niewiele miejsca w plecaku lub torebce, a jednak zapobiegnie nieprzyjemnemu swędzeniu.
Czytaj też:
Jak myć owoce i warzywa? Mycie owoców i warzyw stanowi element profilaktyki przed zachorowaniem
Ogranicz alkohol
Niektórzy nie wyobrażają sobie imprezy na dworze bez alkoholu. Często jednak leje się on strumieniami, a to, w połączeniu z temperaturą i ewentualnym odwodnieniem może skończyć się szybkim upiciem i zakończeniem imprezy.
Zabezpiecz najmłodszych
Jeśli towarzyszą wam małe dzieci, musicie mieć na nie oko. Mogą wdrapywać się na różne konstrukcje, nachylać się nad oczkiem wodnym, wkładać do ust różne, dziwne rośliny, podejść za blisko do ogniska, zaczepiać zwierzęta albo po prostu... wyjść z posesji.
Udana impreza to przede wszystkim bezpieczna impreza.