Yerba mate to herbata popularna przede wszystkim w Brazylii, Paragwaju i Argentynie. W krajach, w których yerba mate jest powszechnie spożywana, przyjmuje znaczenie kulturowe. Picie herbaty yerba mate to często wydarzenie towarzyskie. Dzielenie się tym napojem z tradycyjnej tykwy jest oznaką przyjaźni i więzi.
Yerba mate zawiera około jednej trzeciej ilości kofeiny, jaką znajdziemy w filiżance kawy. Yerba mate jest za to bogatym źródłem substancji, które stymulują mózg, serce, mięśnie i naczynia krwionośne oraz przeciwutleniaczy, które hamują procesy starzenia i mogą chronić organizm przed rozwojem komórek nowotworowych.
Yerba mate – właściwości
Miłośnicy yerba mate uwielbiają ten napój ze względu na jego pozytywny wpływ na zdrowie. Właściwości tej herbaty są naprawdę imponujące:
-
Poprawia koncentrację, uwagę i skupienie, a poza tym dodaje energii – jak wszystko, co zawiera kofeinę. Chociaż jest jej zdecydowanie mniej niż w kawie, działa bardzo podobnie. Oprócz kofeiny, yerba mate zawiera dwa pokrewne związki – teobrominę i teofilinę. Te trzy substancje działają razem, aby zapewnić wyjątkowe, łagodne działanie pobudzające, podobnie jak w przypadku kawy, czekolady i herbaty.
-
Dzięki kofeinie yerba mate może pomóc przy uporczywych zaparciach. To naturalny środek przeczyszczający, który nie powoduje nagłego efektu.
-
Każdy słyszał o tym, że zielona herbata ułatwia odchudzanie. Yerba mate ma bardzo podobne działanie.
- Yerba mate jest wyjątkowo bogata w składniki odżywcze. Znajdziemy w niej witaminę A, witaminy B1, B2, B3 i B5, witaminę C i E oraz wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód, siarkę i cynk.
-
Yerba mate zawiera 11 polifenoli i wykazuje większą moc antyoksydacyjną niż jakikolwiek inny napój na bazie herbaty. Ponieważ w yerba mate znajdują się przeciwutleniacze, może skutecznie wspomagać układ odpornościowy, a co za tym idzie – redukować stany zapalne, zapobiegać chorobom i infekcjom.
Czytaj też:
Jak kawa wpływa na organizm?
Yerba mate – przygotowanie
Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania yerba mate, od najprostszych po wyjątkowo skomplikowane. Najłatwiej zaparzyć ją jak herbatę, za pomocą torebek z herbatą yerba mate. Można też kupić herbatę liściastą i użyć zaparzacza.
Yerba mate – środki ostrożności
Yerba mate jest bezpiecznym napojem, o ile spożywamy go z umiarem. Warto pamiętać, że napój ten zawiera kofeinę, a to oznacza, że nie można łączyć go z innymi produktami, które mają ją w składzie lub takimi, które podnoszą ciśnienie. Większość potencjalnych skutków ubocznych yerba mate ma związek z kofeiną i może obejmować bezsenność, bóle głowy, niepokój i rozstrój żołądka.
Poza tym yerba mate, jak każdy inny produkt ziołowy, może wywoływać skutki uboczne i wchodzić w interakcję z różnymi lekami i innymi zołami. Warto porozmawiać z lekarzem przed wprowadzeniem do codziennej diety yerba mate.