Dieta ketogeniczna jest bardzo charakterystyczną dietą, która nie dla każdego się nadaje. Jej zasady początkowo mogą też wzbudzać niepokój. Zdecydowanie nie jest to dieta dla osób, które nie mają czasu na dokładne planowanie posiłków i nie interesuje ich, jakie wartości odżywcze mają poszczególne produkty spożywcze. Będąc na diecie ketogenicznej trzeba bowiem bardzo uważać na to, co się zjada. A to dlatego, że węglowodany zostają ograniczone do minimum, niewielka ilość energii czerpana jest z białka, ale w codziennym żywieniu przeważają jednak tłuszcze. Żeby móc zastosować się do tych zaleceń, trzeba bardzo dokładnie znać skład wszystkich, używanych produktów.
Dieta ketogeniczna – zasady
Tylko około 5 procent dziennej dawki kalorii powinno pochodzić z węglowodanów i około 15 procent z białka. Resztę diety stanowią tłuszcze. Ważne jednak, żeby były to zdrowe tłuszcze. Przejście na dietę ketogeniczną nie jest przepustką do śmieciowego jedzenia. Nie chodzi o to, żeby teraz objadać się masłem, smalcem i bekonem. Dieta ketogeniczna wywołuje stan ketozy. Dzieje się tak, kiedy stężenie ciał ketonowych we krwi jest większe niż stężenie glukozy. To moment, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz.
Zasady diety ketogenicznej:
-
Staraj się uzyskać tłuszcz z naturalnych źródeł, takich jak mięso i orzechy. Dodaj także nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej kokosowy, masło i oliwa z oliwek.
-
Wybieraj mięso pochodzące z ekologicznych hodowli.
-
Staraj się unikać warzyw zawierających skrobię. Wybieraj głównie warzywa liściaste i rosnące nad ziemią.
-
Wybierając mleko, zwróć uwagę na zawartość tłuszczu. Pamiętaj, że tłuszcz jest teraz głównym składnikiem twojej diety.
-
Nie wolno jeść słodyczy i produktów zbożowych.
-
Jadłospis powinien być ułożone przez specjalistę.
Czytaj też:
Ćwiczenia na odchudzanie w domu. Jak ćwiczyć żeby schudnąć?
Dieta ketogeniczna – najważniejsze informacje
Przechodząc na dietę ketogeniczną trzeba zdawać sobie sprawę z kilku istotnych elementów:
-
Szczegółowa wiedza na temat wartości odżywczych i liczenia kalorii jest konieczna. Ważne, by umieć obliczyć, ile węglowodanów, białka i tłuszczu mają produkty, które jemy (do dokładnego przeliczenia potrzebna jest waga kuchenna).
-
Dieta ketogeniczna jest bezpieczna dla większości osób (przed jej wprowadzeniem warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem). Należy jednak przygotować się, że na początku organizm zacznie wariować. Mogą wystąpić bóle głowy, spadek energii, problemy z koncentracją, wzmożone pragnienie. Stan ten na ogół po kilku dniach mija.
-
Waga bardzo szybko spada już na początku, jednak trzeba mieć świadomość, że tracimy wodę, a nie tłuszcz. Potrzeba czasu, żeby organizm zaczął spalać tkankę tłuszczową.
- Dieta ketogeniczna przyniesie najlepsze efekty, jeśli będziemy redukować liczbę spożywanych w ciągu dnia kalorii, uprawiali sport (treningi kardio), a przede wszystkim sięgali po zdrowe tłuszcze.
-
Czytaj też:
Najgorsze wakacyjne przekąski. Sprawdź, czym możesz się zatruć