Migrena jest stanem neurologicznym charakteryzującym się silnym bólem pulsującym, zwykle po jednej stronie głowy. Oprócz wyniszczających bólów głowy ma także inne objawy, takie jak nudności, wymioty i wrażliwość na światło i dźwięk.
Z drugiej strony dietę ketogeniczną definiuje się jako dietę bogatą w tłuszcze, niską zawartość węglowodanów i zawierającą umiarkowane białka. Zwolennicy tej diety drastycznie zmniejszają spożycie węglowodanów na korzyść tłuszczu, aby ich organizm mógł osiągnąć stan metaboliczny znany jako ketoza.
Dieta ketogeniczna a migrena
Oprócz utraty wagi, dieta ketogeniczna oferuje również inne korzyści zdrowotne. Jednym z nich jest leczenie padaczki i zapobieganie innym zaburzeniom mózgu. W związku z tym niektórzy uważają, że ten plan żywieniowy może również dotyczyć migreny. Niektóre badania wykazały, że ciała ketonowe wytwarzane na diecie ketogenicznej mogą przywracać pobudliwość mózgu i metabolizm energetyczny, zapobiegając stanom zapalnym mózgu u osób cierpiących na migreny. Dokładny mechanizm pozostaje niejasny, ale naukowcy twierdzą, że dieta ketonowa może złagodzić migrenę i jej objawy.
Aby ustalić, czy zmniejszenie częstości migreny było spowodowane utratą masy ciała z diety ketonowej, naukowcy przeprowadzili badanie uzupełniające. Tym razem porównali średnią częstość migreny między osobami, które schudły dzięki diecie ketogenicznej, a tymi, które zrzucały kilogramy, stosując inną dietę. Odkryto, że osoby stosujące dietę ketogeniczną doświadczały mniej ataków migreny niż pozostałe osoby. Chociaż może się wydawać, że dieta ketogeniczna może naprawdę złagodzić migrenę, eksperci stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania, zanim będą mogli dojść do wniosku w tej sprawie.
Czytaj też:
Dieta Keto 2.0 – co warto o niej wiedzieć?