Choroby sercowo-naczyniowe stanowią około 1/3 liczby ofiar śmiertelnych na całym świecie. Chociaż wszyscy wiemy, jak może się skończyć zwał serca, na ogół robimy nie wiele, by zredukować ryzyko jego wystąpienia. A prawda jest taka, że nasze codzienne nawyki mają ogromne znaczenie w kwestii profilaktyki chorób serca i nagłych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Jedno z badań przeprowadzonych w Instytucie Karolinska wykazało, że poprzez wdrożenie pięciu prostych zmian można zapobiec prawie 80 procentom ataków serca u mężczyzn. Są to:
-
zdrowa dieta,
-
aktywność fizyczna,
-
zdrowy obwód w talii,
-
umiarkowane spożycie alkoholu,
-
bezwzględny zakaz palenia.
To, że zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca nie jest zaskakujące. Wrażenie robi jednak to, jak bardzo to ryzyk maleje.
Zawał serca – profilaktyka
Siedzący tryb życia znacznie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zawału i otyłości. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na zachowanie zdrowia. Nie trzeba wcale biegać w maratonach czy wylewać hektolitrów potu na siłowni. Kluczowa jest bowiem regularność. Ćwiczenia obniżają poziomy lipidów w osoczu i poprawiają wskaźniki otyłości. Poprawie ulega metabolizm glukozy, zmniejsza się stan zapalny. Nie mówiąc już o tym, że aktywność fizyczna rewelacyjnie wpływa na zdrowie psychiczne. Wystarczy regularnie spacerować lub jeździć na rowerze, by poprawić swój stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko zawału.
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych diet. Głównie ze względu na oliwę z oliwek, której przypisuje się mnóstwo właściwości prozdrowotnych: rozpuszcza tłuszcze i lipidy, wykazuje działanie antyoksydacyjne, zmniejsza obrzęki wewnętrzne i zewnętrzne.
Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, zawału, uszkodzenia naczyń i choroby wieńcowej. Palenie jest również związane ze stanem zapalnym i dysfunkcją śródbłonka czy zaburzeniem relaksujących i ograniczających zdolności w obrębie tętnic. Prowadzi to do powstania skrzepliny i sprzyja powstawaniu blaszek miażdżycowych. Bezwzględne zaprzestanie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić.
Czytaj też:
Napoje dietetyczne zwiększają ryzyko ryzyko zawału serca i udaru