Problem przeklinania dzieci zazwyczaj pojawia się znienacka już w wieku przedszkolnym, kiedy dziecko odkrywa, jaką moc mają wulgarne słowa. Jak sobie z tym poradzić? Przemilczeć i nie reagować czy zwrócić uwagę lub karać? W studiu „Dzień Dobry TVN” o tym zjawisku opowiedziały: psycholog dziecięca Monika Perkowska, pedagog i trener twórczego myślenia dr Monika Just oraz blogerka i mama trójki dzieci Justyna Kozłowska.
Jak oduczyć dziecko przeklinania?
Dzieci przeklinają, ponieważ szybko orientują się, jaką moc mają brzydkie słowa. W ten sposób wyrażają w sposób dobitny swoje emocje. Czasem liczą, że w ten sposób uda im się zdominować resztę grupy. Przeklinać zaczynają już dzieci w wieku przedszkolnym. W okresie szkolnym problem jest najsilniejszy.
Co zrobić, gdy dziecko przeklina?
W przypadku małych dzieci, sytuację należy zignorować. Dzieci szybko podłapują coś, jeśli widzą nadmierne poruszenie rodziców. Jeśli widzą, że coś nie robi wrażenia na rodzicu, nie kontynuują tego. W przypadku nieco starszych dzieci konieczna jest już rozmowa. Być może dziecko używa takiego słowa, ponieważ nie zna jego znaczenia. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze starszym dzieckiem i widzimy, że na jego sposób wysławiania się ma wpływ środowisko, w jakim przebywa, konieczna jest zdecydowana interwencja. Kluczowe jest nauczenie dziecka radzenia sobie z emocjami.
Czytaj też:
Bierne palenie może uszkadzać dzieciom wzrok