Boże Narodzenie to z jednej strony piękny czas, pełen rodzinnego ciepła, dobrego jedzenia (które smakuje tak wyjątkowo tylko ten jeden raz w roku) i innych atrakcji. Zwłaszcza tych niezamierzonych. To właśnie wtedy, pod wpływem stresu, a nierzadko także alkoholu może po prostu dziać się bardzo różnie.
Siadamy do stołu. Składamy życzenia sobie nawzajem. Rozmawiamy. Dyskusje kleją się raz lepiej, raz gorzej. Aż tu nagle i niespodziewanie ta niepozorna i niewinna wymiana zdań eskaluje aż do osiągnięcia rozmiarów znacznie wykraczające ponad te zamierzone. Small talk czy wielka wojna? Czasami wynikają kompletnie absurdalne kłótnie, które mogą skończyć się wyjątkowo źle i przykro nie tylko dla tych bezpośrednio w nie zaangażowanych. Co robić, by tego uniknąć?
Przede wszystkim zacząć od siebie. Spokojny gospodarz domu, który czuwa nad wszystkim i pozostaje opanowany wpływa dobrze na pozostałych domowników oraz przybyłych gości. Zapoznaj się z poniższą listą, by przetrwać święta... a raczej spędzić je miło, bez kłótni, stresu i niepokoju.
Czytaj też:
Jak uniknąć spadku nastroju w czasie świąt? Naukowcy mają konkretną radę
Rady na spokojne święta
1. Staraj się trzymać swojego harmonogramu
Bez względu na to, czy masz 3 lata, czy 30, każdy ma swoje przyzwyczajenia i określone nawyki co do wykonywania konkretnych czynności o określonych porach. Dlatego też staraj się trzymać swojego regularnego harmonogramu, nawet gdy święta faktycznie są w pełni.
„Jest tyle oczekiwań, przygotowań do świąt, w tym też podróży, spędzania czasu z rodziną, kultywowania tradycji i wykonywania typowo świątecznych spraw, że rodziny w końcu porzucają wszystkie swoje rutynowe zajęcia i harmonogramy... a następnie oczekują, że młodsze pokolenia będą dobrze się zachowywać i że będą podekscytowane tymi wyjątkowymi chwilami”, jak twierdzi lekarz Ari Brown, pediatra z Teksasu.
„Święta mogą być przytłaczające i mogą też wywoływać nadmierne pobudzenie, szczególnie w przypadku małych dzieci, co prowadzi do napadów złości i łez. Szanuj potrzebę odpoczynku dziecka i tego, że musi naładować swoje akumulatory”.
Oznacza to również spożywanie posiłków, kiedy zwykle jest na to pora.
Łatwo jest pomijać posiłki lub zachowywać dłuższe przerwy między posiłkami ze względu na napięte harmonogramy. Chociaż może to być w porządku dla dorosłych, dzieci rozwijają się właśnie dzięki planowanym harmonogramom, a ich młode organizmy potrzebują jedzenia.
2. Dołóż starań, by pomóc innym
Eksperci twierdzą, że trudno jest źle się czuć, gdy robisz coś dobrego.
„Chociaż nie potrzebujesz badań, aby powiedzieć, że dawanie innym sprawia, że czujesz się dobrze, istnieją badania, które to potwierdzają”, jak mówi dr Leslie Becker-Phelps, psycholog. „Ustalenia empiryczne wykazały, że ludzie czują się doceniani i zyskują poczucie spełnienia, gdy widzą, że inni czerpią korzyści z ich wysiłków” - wyjaśniła.
Wyobraź sobie, jak intensywne jest to uczucie, gdy wszyscy członkowie twojej rodziny uczestniczą w czymś dobrym, na przykład pomagając osobom doświadczającym bezdomności lub przekazując jedzenie osobom, które go potrzebują.
„Istnieją dowody, że nawykowy altruizm podnosi poziom dopaminy w mózgu” - powiedział Becker-Phelps. „To sprawia, że ludzie czują się spokojniejsi, mają większą samoocenę, doświadczają mniej stresu emocjonalnego i ogólnie są szczęśliwsi”.
3. Wybierz prezenty odpowiednie do wieku
Należy zwrócić uwagę na wiek obdarowanego i upewnić się, że kupujesz dziecku zabawkę odpowiednią do wieku.
Kupowanie zbyt zaawansowanych lub zbyt trudnych zabawek może być dla dzieci bardzo rozczarowujące. Kupuj z myślą o zainteresowaniach dzieci, abyś wiedział, co im się podoba, byś mógł dać im odpowiedni prezent.
4. Ustal ograniczenia względem użytkowania elektroniki
Święta to świetny czas na odłączenie się od sieci.
Rodzice mogą ograniczyć czas spędzany na poszczególnych aplikacjach lub czynnościach i sprawować kontrolę nad rodzajami treści, do których dzieci mają dostęp, na przykład nie zezwalając na odtwarzanie filmów bez hasła, odmawiając dostępu do określonych gier lub aplikacji.
Dawaj dobry przykład. Naucz dzieci, że istnieje odpowiedni i nieodpowiedni czas korzystania z urządzeń. Są one przydatne, ale dzieci muszą zrozumieć, dlaczego wdrażamy zasady i ograniczenia dotyczące korzystania ze smartfona lub innego urządzenia. Chodzi o zachęcanie do inteligentnego i odpowiedzialnego używania, a nie do celów karnych lub kontroli.
5. Dbaj o więzi
Nadszedł czas na miłe i rodzinne spędzanie czasu przy grzanym winie, śpiewaniu kolęd i jedzeniu różnych pyszności. Może warto umilić ten czas jeszcze bardziej, cofnąć się do lat dzieciństwa i zagrać w ulubioną grę planszową?
Wieczór gier rodzinnych to także świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Wystarczy sprawdzić wiek na pudełku i wybrać grę odpowiadającą zainteresowaniom dzieci. Istnieje wiele gier związanych z programami telewizyjnymi lub filmami, które również przyciągną uwagę starszych dzieci.
6. Pamiętaj o bezpieczeństwie
Wybierz dekoracje, które są bezpieczne, mają odpowiednie certyfikaty, nie wybuchną i nie spalą się. Trzymaj świece z dala od dekoracji i przeczytaj instrukcje producenta dotyczące stosowania lampek. Niektóre mogą być umieszczone na zewnątrz, niektóre nie.
Pomyśl także o bezpieczeństwie swojej rodziny, gdy jesteś poza domem.
Pamiętaj, że domy przyjaciół i rodziny mogą nie być zabezpieczone przed dziećmi, dlatego musisz bardziej uważać na to, dokąd dzieci idą, gdzie się bawią. Kontroluj je bardziej niż we własnym domu. Lub poproś gospodarza o znalezienie w domu bezpiecznego dla dzieci miejsca na spotkaniu.
7. Zachowaj spokój
Ciesz się chwilą. Wiedz, że najlepsze świąteczne chwile nie są zapisane w scenariuszu i poświęć trochę czasu na relaks. Twoje dzieci będą ci za to dziękować i będą traktować cię jak wzór do naśladowania… jeśli będziesz spokojny, one też będą.Czytaj też:
Nie daj się okraść przed świętami!