Najczęstszymi charakterystycznymi objawami COVID-19 są suchy kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu. Chociaż u wielu osób choroba może przebiegać bezobjawowo – badania sugerują, że symptomów nowego koronawirusa może być wiele.
Problemy trawienne
Problemy trawienne są w coraz większym stopniu powiązane z infekcjami koronawirusem. Około jeden na 10 pacjentów doświadcza objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunki i nudności. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia około 5 procent ludzi z COVID-19 wykazało nudności jako jeden z objawów. Nowe badania z Chin sugerują, że liczba ta może być wyższa, niż wcześniej sądzono – nawet połowa pacjentów może mieć w pewnym momencie problemy z trawieniem. Zazwyczaj u tych osób pojawiają się też bardziej powszechne objawy, takie jak trudności w oddychaniu, gorączka lub kaszel – tylko około 3 procent badanych przypadków miało same objawy trawienne.
Złe samopoczucie
Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych nietypowych objawów, obok takich jak kaszel lub gorączka. Zmęczenie, które często towarzyszy innym objawom, może wynikać z obecnego obciążenia psychicznego społeczeństwa. Kwarantanny i dystans społeczny generują dodatkowy stres i niepokój. „Ważne jest, aby pamiętać, że niepokój jest normalny w takim czasie, a nasze ciała reagują na wiele nieprzewidywalnych sposobów w tak stresujących okolicznościach. Zanim stwierdzisz, że masz wirusa, spróbuj zrobić ćwiczenia oddechowe” – mówi psychoterapeutka Ilene Cohen.
Czytaj też:
Badanie: wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia się SARS-CoV-2
Dreszcze lub bóle mięśni
Bóle mięśni i dreszcze mogą być objawami wielu chorób, w tym grypy, ale zgłaszali je także pacjenci z koronawirusem. Nie jest jasne, jak często występują, ale zgodnie z raportem WHO około 11 procent badanych osób zgłosiło dreszcze, a 14 procent bóle mięśni. Mogą to być wczesne oznaki poważniejszych objawów lub jedyne oznaki łagodnej infekcji. Jeśli wystąpią takie objawy, warto podjąć środki ostrożności, izolując się od innych ludzi, i kontaktując telefonicznie z lekarzem.
Bóle głowy i zawroty głowy
Według badania przeprowadzonego w The Lancet około 8 procent pacjentów z COVID-19 zgłosiło bóle głowy. W niektórych przypadkach wystąpiły także częste zawroty głowy. W tym przypadku także istnieje wyjaśnień tak szerokich objawów, więc posiadanie jednego lub więcej niekoniecznie oznacza, że chorujesz na COVID-19. Warto jednak monitorować stan zdrowia i wspomnieć o tym lekarzowi przy kolejnej konsulatacji.
Katar rzadko jest oznaką koronawirusa
Mniej niż 5 proc. pacjentów z COVID-19 doświadcza przekrwienia błony śluzowej nosa lub kataru, zgodnie z raportem WHO. Również kichanie nie jest bezpośrednio powiązane z koronawirusem. Jeśli masz którykolwiek z tych problemów, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że to alergia lub przeziębienie. Takim samym objawem może być ból gardła, który występuje niezwykle często przy "zwykłych" infekcjach.
Czytaj też:
Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?