Większość ludzi obawia się koronawirusa: jest on już praktycznie w całym USA, a potwierdzona liczba przypadków w Polsce wciąż rośnie. Martwimy się, że kaszel czy gorączka oznacza zakażenie wirusem. Ale ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Gorączka, główny objaw w przypadkach COVID-19 zaczyna się od 38,0°C. Duszności często występują w bardziej zaawansowanych przypadkach i są określane jako „pragnienie” powietrza. Wątpliwości w objawach koronawirusa budzi suchy kaszel – dlatego eksperci wyjaśniają, czym on dokładnie jest.
Jak rozpoznać suchy kaszel?
Na suchy kaszel mogą wpływać różne czynniki, takie jak alergia, refluks żołądkowo-przełykowy, astma lub palenie tytoniu. Może go wywołać również przebywanie jednym pomieszczeniu przez dłuższy czas. Szczególnie jeśli nie było wietrzone i brak w nim nawilżacza powietrza. David Cutler, lekarz medycyny rodzinnej w Providence Saint John's Health Center w Santa Monica w Kalifornii, twierdzi, że nie ma konkretnych kryteriów medycznych, aby to jednoznacznie stwierdzić. „Twój mokry kaszel może mi się wydawać suchym kaszlem” – mówi.
Czytaj też:
Czy koronawirus przenosi się w powietrzu? Stanowisko WHO
Co może oznaczać, że jednak mamy suchy kaszel? Jeśli tuż po nim nie nadchodzi żadna wydzielina, taka jak flegma lub śluz. Ich produkcja wskazuje, że mamy do czynienia z mokrym kaszlem. Do tego często pojawia się uczucie suchości, łaskotania lub ucisku w klatce piersiowej.
Kiedy powinieneś martwić się suchym kaszlem jako oznaką koronawirusa?
WHO twierdzi, że suchy kaszel rozwija się u około 68 proc. pacjentów z nowym koronawirusem. „Suchy kaszel, którego doświadczają często ludzie z koronawirusem, to bardzo głęboki, niski kaszel z dna płuc” – wyjaśnia Aline M. Holmes, profesor kliniczny Rutgers University School of Nursing. Ponieważ suchy kaszel może wskazywać na COVID-19, ważne jest, aby zwracać uwagę również na inne objawy infekcji. Ostatni raport WHO mówi, że COVID-19 może powodować szeroki zakres objawów, w tym:
- Zmęczenie
- Dreszcze
- Produkcja plwociny
- Ból gardła
- Ból w mięśniach
- Bóle głowy
- Nudności, wymioty, biegunka (rzadziej)
Dr Purvi Parikh, alergologa z Allergy & Asthma Network zwraca uwgę, że każdy kaszel związany z gorączką powyżej 38,0°C powinien być niepokojący. W takim przypadku należy skontaktować się ze szpitalem zakaźnym, zamiast spieszyć się na zwykłą izbę przyjęć (gdzie można rozprzestrzenić wirusa, lub złapać, jeśli się go nie miało). Lekarz będzie w stanie poprowadzić kolejne kroki, które mogą obejmować skierowanie na 14-dniową samo-kwarantannę lub pobyt w szpitalu.