Opadające, obwisłe powieki to problem wielu kobiet i mężczyzn po czterdziestce…
Można mu szybko zaradzić. Plastyka powiek górnych to jeden z najczęstszych i najlepszych zabiegów. Szybko przynosi efekt i pozwala uzyskać znacznie młodszy wygląd.
Na czym polega zabieg?
Blefaroplastyka, bo tak fachowo go nazywamy, to operacja usunięcia nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Zabieg pozwala również na zniwelowanie przepukliny powiek dolnych, czyli tzw. worków pod oczami.
A jaki powinien być rezultat blefaroplastyki?
Ładny wygląd oka oraz prawidłowe napięcie skóry na powiekach górnych i dolnych. Dzięki temu cała twarz nabiera bardziej naturalnego i młodszego wyrazu, a spojrzenie staje się bardziej promienne i radosne.
Rekonwalescencja trwa długo?
Przez tydzień po zabiegu wyglądamy jak ofiara przemocy, ale siniaki szybko znikają. Powrót do pełnej aktywności następuje zwykle po siedmiu dniach. Twarz staje się bardziej wypoczęta, a po samym zabiegu nie widać śladów.
Są jakieś przeciwwskazania do takiej operacji?
Tak. To m.in. ciąża i okres karmienia piersią, nadczynność tarczycy, choroby serca, cukrzyca,a także choroby oczu,w tym zespół suchych oczu, jaskra, odwarstwienie siatkówki.
A co jeśli problemem są nie tylko same powieki? Jeśli na twarzy widać, że przegrywamy nierówną walkę z czasem i grawitacją?
Wiele kobiet wchodzących w dojrzały wiek nie potrafi pogodzić się z tym, że w lustrze widzi twarz, na której widać oznaki upływającego czasu. Obwisłe policzki i szyja często powodują u nich dyskomfort psychiczny. Tracą pewność siebie, spada samoocena. Operacją estetyczną, która może wtedy pomóc, jest lifting. To jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów który w dzisiejszych czasach już nie należy do najpopularniejszych.
Na czym polega nowoczesny lifting?
Nowoczesne operacje zmarszczek twarzy polegają na połączeniu klasycznego podskórnego liftingu z zabiegami na warstwie mięśniowo-powięziowej, tzw. SMAS. Starzenie się twarzy bowiem dotyczy nie tylko skóry, lecz także warstw głębiej położonych.
Co daje taki lifting?
Odmłodzenie wyglądu twarzy poprzez wygładzenie zmarszczek czoła i uniesienie brwi (lifting czołowy), zniwelowanie zmarszczek wokół oczu (lifting skroniowy), wygładzenie bruzd nosowo-wargowych, napięcie i uniesienie skóry w obrębie policzków i kąta żuchwy (klasyczny facelifting), napięcie i uniesienie skóry brody i szyi (lifting szyi).
Czy każdy może się poddać liftingowi?
To zabieg nie dla wszystkich. Dobrzy kandydaci mają cienką skórę, nie za dużo tkanki tłuszczowej, ostre rysy twarzy, są w wieku 45-55 lat, z prawidłową wagą ciała, dobrą strukturą kości. Najlepszy efekt uzyskuje się u ludzi ze szczupłą szyją i głębokim kątem bródkowo-szyjnym. Przeciwwskazaniami do liftingu są niektóre choroby.
Jak długo trwa rekonwalescencja?
Lifting wyłącza z życia na prawie miesiąc, więc to opcja dla cierpliwych, wytrwałych i odpornych na ból. Posiniaczenie i obrzęki są widoczne wiele dni, nawet do czterech tygodni.
Mówiła pani, że to jeden z najtrudniejszych zabiegów. Na co zwracać uwagę, decydując się na operację?
Każdy, kto myśli o liftingu, najpierw musi znaleźć dobrego i zaufanego chirurga, bo to poważny zabieg operacyjny. Chirurg plastyk powinien pracować w ośrodku, gdzie jest też dobry zespół pielęgniarski.
KLINIKA CHIRURGII DR E. RADZIKOWSKIEJ SP. Z O.O.02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 34A,
Tel. 48 728 930 561,
radzikowskaclinic.pl
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.