Mielina to ochronna otoczka otaczająca nerwy. Uszkodzenie tego pokrycia – demielinizacja – jest cechą charakterystyczną stwardnienia rozsianego i powiązanych chorób ośrodkowego układu nerwowego.
„Uważamy to za ekscytujące odkrycie, sugerujące nową drogę w poszukiwaniu terapii korygujących skutki SM i innych chorób demielinizacyjnych” – powiedział starszy autor, Subramaniam Sriram, profesor neurologi.
Wcześniejsze prace prowadzone przez Srirama wykazały, że białko zwane interleukiną 33 lub IL-33 indukuje tworzenie mieliny. IL-33 jest, między innymi, regulatorem odpowiedzi immunologicznej, a stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną.
Kwas anakardowy
Związek z łupin nerkowca nazywany jest kwasem anakardowym. Sriram i zespół zainteresowali się nim, ponieważ wiadomo, że hamuje enzym zaangażowany w ekspresję genów zwany acetylotransferazą histonów lub HAT, a zespół odkrył, że cokolwiek hamuje HAT, indukuje produkcję IL-33.
Raport zawiera szereg nowych odkryć, które wskazują na potencjalne terapeutyczne zastosowanie kwasu anakardowego w chorobach demielinizacyjnych.
„Są to uderzające wyniki, które wyraźnie zachęcają do dalszych badań nad kwasem anarkardowym w chorobach demielinizacyjnych” – powiedział Sriram.