„Od 6 miesięcy wszyscy żyjemy w nowej rzeczywistości społecznej. Na nowo definiujemy ‘starą’ higienę, przypominamy sobie dawno zapomniane zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Dezynfekujemy otoczenie w wymiarze nie do pomyślenia jeszcze rok temu. Biomy się korzystać z pomocy lekarzy w przychodniach. Nikt z nas nie wie, jak długo przyjdzie nam żyć w aktywnej obecności koronowirusa. Wiemy natomiast, że potrzebujemy świadomej i skutecznej troski o siebie nawzajem” – podkreśla Biuro Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
W odpowiedzi na wciąż liczne wątpliwości, pytania i obawy dużej części Polaków, dotyczące codziennego funkcjonowania w tej nowej, epidemicznej rzeczywistości, NFZ – we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym (WUM) oraz Ministerstwem Zdrowia (MZ) – przygotował cykl filmów edukacyjnych z praktycznymi informacjami i poradami ekspertów dotyczącymi tego, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie żyć w przedłużającym się stanie epidemii.
Wspomniany cykl, zatytułowany „Bezpieczni w czasie epidemii„, składa się w sumie z 10 filmów i zawiera wypowiedzi ponad 20 różnych ekspertów z dziedziny medycyny, a także wypowiedzi wielu znanych publicznie osób (np. sportowców, dziennikarzy), którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z życia w czasie epidemii COVID-19”.
Oto lista tytułów poszczególnych odcinków tego cyklu:
- Wiedza oparta na faktach (jak weryfikować informacje na temat COVID-19).
- Higiena i bezpieczeństwo.
- Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
- Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
- Jak korzystać z opieki szpitalnej?
- W zdrowym ciele zdrowy duch!
- Żywienie ma znaczenie!
- Podróże bez ryzyka.
- Praca w nowej rzeczywistości.
- Nasza odpowiedzialność.
Wszystkie filmy dostępne będą na kanale wideo o nazwie Akademia NFZ, który działa w serwisie YouTube. Do dziś (tj. 8 września) udostępnione zostały już 3 z 10 wspomnianych filmów. Kolejne będą tam sukcesywnie publikowane, w nadchodzących dniach.
W pierwszym odcinku dr n. ekon. Adam Niedzielski (minister zdrowia), prof. Zbigniew Gaciong (rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) i prof. Katarzyna Życińska (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA) oraz redaktor Tomasz Rożek rozprawiają się z fake newsami dotyczącymi COVID-19. Wskazują oni również, gdzie szukać wiarygodnych i opartych na dowodach naukowych informacji.
- Podatność na teorie spiskowe jest chyba przyrodzona rodzajowi ludzkiemu i część osób nigdy nie zaakceptuje oficjalnych informacji – komentuje prof. Zbigniew Gaciong.
W drugim odcinku cyklu prof. Marcin Czech i dr Paweł Grzesiowski podpowiadają, jak ograniczyć transmisję koronawirusa, jakie znaczenie ma higiena w nowej rzeczywistości oraz, co znaczy być odpowiedzialnym wobec siebie i innych.
– Odpowiedzialność realizuje się w tym, że chroniąc siebie chronimy również naszych bliskich, nasze otoczenie – podkreśla dr Paweł Grzesiowski.
– Podstawą walki z koronawirusem jest zachowanie higieny – dodaje dr Adam Niedzielski.
W trzecim odcinku dr Agnieszka Mastalerz-Migas (konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej) i dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych) radzą, jak bezpiecznie korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, kiedy zasięgnąć teleporady, a kiedy konieczna jest wizyta w poradni.
– Są choroby i problemy pacjentów, które możemy rozwiązać podczas spotkania na teleporadzie i są takie, które będą wymagały wizyty osobistej – zaznacza dr Agnieszka Mastalerz-Migas.
W kolejnych odcinkach wystąpią jeszcze m.in.: prof. Leszek Czupryniak, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Jan Walewski, prof. Marcin Wojnar, prof. Małgorzata Wisłowska, Bartłomiej Chmielowiec (rzecznik praw pacjenta), a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit, m.in. Jarosław Kret, Ewa Błaszczyk, Urszula Jaworska, Grzegorz Łapanowski.
Ponadto, w każdym filmie uwzględniono również opinie i pytania przechodniów, którzy wzięli udział w sondzie ulicznej.
Na koniec warto przypomnieć, że na początku pandemii, na kanale Akademii NFZ opublikowany został inny ciekawy cykl filmów – „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”, w którym eksperci podpowiadają, jak skutecznie radzić sobie ze stresem, lękiem i innymi problemami natury psychicznej związanymi z pandemią.
Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu społecznego i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się znani artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.
Na koniec przypomnijmy, że informacje na temat postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem można też uzyskać w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta – całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ dostępnej pod numerem 800 190 590.
Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.plŹródło:
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)
Czytaj też:
7 objawów wskazujących, że mogłeś mieć COVID-19 – nie zdając sobie z tego sprawy