Szczepionka na COVID-19 a ciąża
Czy szczepionka może zaszkodzić kobiecie w ciąży i jej nienarodzonemu dziecku?
Szczepionka zostanie zatwierdzona do użytku tylko wtedy, gdy organy regulacyjne uznają, że jest bezpieczna. Gdyby szczepionka stała się dostępna, nie wiadomo jeszcze, czy będą mogły korzystać z niej kobiety w ciąży.
Nie ma dowodów na to, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne choroby z powodu koronawirusa, ale są one umieszczane na liście osób z grupy podwyższonego ryzyka po prostu ze względu na swój stan. Warto wiedzieć ponadto, że niektóre szczepionki, takie jak szczepionka przeciw grypie, są nawet zalecane w czasie ciąży.
Czytaj też:
Koronawirus. Co się stanie, gdy 60 proc. społeczeństwa nabierze odporności?
Szczepionka na COVID-19 a wiek
Czy ustalając pierwszeństwo szczepienia zgodnie z wiekiem, prawdopodobne byłoby leczenie par na podstawie wieku starszego z pary?
Dokładna lista ustalająca priorytety osób, które będą kwalifikować się do szczepienia przeciwko koronawirusowi, nie została jeszcze sporządzona, ale kiedy tak się stanie, rozważane będą osoby, a nie pary.
Jednak na opublikowanej tymczasowej liście grup priorytetowych wiek jest głównym czynnikiem decydującym o kolejności szczepień.
Szczepionka na COVID-19 a transmisja wirusa
Czy ta szczepionka zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusa? Czy któraś z opracowywanych szczepionek ma takie działanie?
Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy którakolwiek z obecnie opracowywanych szczepionek na koronawirusa będzie w stanie powstrzymać wirusa przed rozprzestrzenianiem go na innych ludzi.
Co ciekawe, niektóre szczepionki mogą raczej zmniejszyć nasilenie choroby niż faktycznie zapobiegać infekcji.
Szczepionka na COVID-19 a imprezy masowe
Chociaż szczepionka nie będzie obowiązkowa, czy jest możliwe, że różne insytucje mogą uznać dowód szczepienia za warunek wejścia na teren imprezy?
W niektórych krajach wymagany jest w takich przypadkach dowód szczepienia przeciwko innym chorobom, na przykład polio. Poszczególne kraje będą decydować o własnej polityce szczepień przeciwko COVID-19 oraz o tym, czy w przyszłości będzie potrzebne świadectwo szczepień dla podróżnych.
Czytaj też:
Ekspert o skuteczności szczepionki firmy Pfizer. Jest się z czego cieszyć?
Czy szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa?
Nie. Będzie to opcjonalne i oferowane w pierwszej kolejności tym, którzy mogą odnieść największe korzyści z jej przyjęcia, takim jak osoby starsze i pracownicy służby zdrowia.
Angielski sekretarz zdrowia Matt Hancock potwierdził: „Nie proponujemy wprowadzenia obowiązku szczepienia nie tylko dlatego, że myślę, że zdecydowana większość ludzi będzie tego chciała”.
Jeśli stanie się dostępna, dzieciom nie będzie się rutynowo podawać szczepionki, ponieważ są one w grupie niskiego ryzyka.
Szczepionka na COVID-19: dla kogo będzie dostępna?
Jaka będzie kolejność, w jakiej szczepionka na COVID-19 zostanie podana ludziom?
Jeśli organy regulacyjne ustalą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, lekarze, pielęgniarki i farmaceuci mogą zacząć ją podawać ludziom.
Osoby z grup najwyższego ryzyka otrzymają ją w pierwszej kolejności, o ile zostanie wykazane, że szczepionka działa wystarczająco dobrze w tych grupach. Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, dlatego osoby starsze będą umieszczane na początku kolejki po szczepionkę.
Szczepionka na COVID-19 – transport i przechowywanie
Biorąc pod uwagę, że szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze, czy istnieją jakieś poważne wyzwania logistyczne w tym zakresie?
Składniki szczepionki nie są zbyt stabilne i do momentu użycia należy je przechowywać w temperaturze poniżej minus 70 stopni Celsjusza.
Oznacza to, że należy ją transportować z zachowaniem wysokiej ostrożności. Ale przed podaniem pacjentowi należy ją rozmrozić. Firma Pfizer twierdzi, że szczepionka zachowuje żywotność do pięciu dni, jeśli jest przechowywana w normalnej lodówce przed podaniem.
Czytaj też:
Ze szczepionką na COVID-19 wiążą się liczne obawy. Czy faktycznie rozwiąże problem koronawirusa?