Naukowcy opublikowali wyniki próbnych testów w prestiżowym czasopiśmie medycznym The Lancet. Dane, których celem było określenie skuteczności i bezpieczeństwa potencjalnej szczepionki COVID-19, pochodziły z badań klinicznych fazy 1 i 2 z udziałem łącznie 743 uczestników.
Sinovac jest wiodącym dostawcą produktów biofarmaceutycznych w Chinach. Firma opracowała szczepionkę CoronaVac specjalnie dla SARS-CoV-2. CoronaVac to chemicznie inaktywowana szczepionka na cały wirus SARS-CoV-2, co odróżnia ją od potencjalnej szczepionki informacyjnej RNA (mRNA) produkowanej przez dwie inne firmy: Modernę i Pfizer.
Chińska szczepionka na koronawirusa
Około 50 procent uczestników, którzy otrzymali zastrzyk po 14 dniach, rozwinęło przeciwciała neutralizujące w pierwszej fazie badania. U 83% osób, które otrzymały drugą dawkę po 28 dniach, pojawiły się przeciwciała neutralizujące.
W drugiej fazie badania u 98 procent uczestników, którzy otrzymali drugą dawkę po 14 dniach, pojawiły się przeciwciała neutralizujące. W międzyczasie wszyscy ci, którzy otrzymali drugą dawkę po 28 dniach, mieli wykrywalne przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.
Naukowcy doszli do wniosku, że CoronaVac był dobrze tolerowany i wyzwalał odpowiedzi humoralne przeciwko SARS-CoV-2.
Czytaj też:
Połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. Dlaczego?