Anna Wyrwas prowadzi na Instagramie profil Będąc Młodym Farmaceutą, a w swoich postach porusza ważne kwestie związane m. in. z bezpieczeństwem przyjmowania, przechowywania i – jak się okazuje – również wyrzucania leków.
Niektórzy z nas przeterminowane leki i suplementy wyrzucają do śmietnika lub spłukują w ubikacji, co zdecydowanie jest błędem, mogącym przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia innych osób i stanu środowiska. Co więc zrobić z przeterminowanymi lekami?
Gdzie wyrzucać przeterminowane leki?
Anna Wyrwas zaznacza, że:
- Leki i suplementy w stałej postaci (tabletek, globulek, czopków) oraz w postaci płynnej (syropy, roztwory, zawiesiny) należy wyrzucać do specjalnych pojemników na przeterminowane leki, dostępnych w aptekach (jednak nie w każdej z nich). Do tego pojemnika można wyrzucić też leki czy suplementy z dobrą datą, ale takie, których już nie używamy.
- Warto pamiętać, że do tych pojemników wyrzucamy blistry, same tabletki lub butelki z zawartością, a kartoniki i ulotki powinny trafić do pojemnika w śmietniku przeznaczonego na makulaturę.
- Zużyte igły i ampułkostrzykawki należy oddać do punktów PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), najlepiej zebrać ich więcej i dopiero z większą ich ilością pojechać do punktu.
- Należy pamiętać, że nieużywanych leków nie wolno oddawać innym, sprzedawać w internecie, ponieważ jest to nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli kupujemy od kogoś taki lek, nie wiemy np. jak był przechowywany. Mógł, jak zaznacza farmaceutka, leżeć w kuchni w nasłonecznionym miejscu zamiast zostać umieszczonym w lodówce.
instagramCzytaj też:
Wiosenne porządki w domowej apteczce. Ile mogą być otwarte krople lub syrop?
Źródło: Instagram / Będąc Młodym Farmaceutą