Kosmetyki proteinowe do włosów mogą znacząco poprawić ich kondycję albo ją... pogorszyć. Wszystko zależy od tego, jakiej porowatości są nasze włosy. Brzmi to skomplikowanie, ale wystarczy wgryźć się w temat, by skomplikowane pojęcia szybko się rozjaśniły.
Czym są kosmetyki proteinowe?
Szampony, odżywki, maski z proteinami uzupełniają ubytki w łusce włosa, dzięki czemu poprawiają ich kondycję. Sprawiają, że włosy stają się gładsze, mocniejsze, bardziej odżywione. Są bardziej elastyczne, nawilżone, lepiej się układają, nie przypominają w dotyku siana. Trzeba jednak wiedzieć, jak je stosować, by w pełni wykorzystać ich moc.
Co to są proteiny?
Proteiny to białka, które budują wszystkie komórki. Z tego względu mają zdolność uzupełniania ubytków w strukturze włosów i zapobiegania dalszym uszkodzeniom.
Rewelacyjnie działają nie tylko na włosy, ale również na skórę, dlatego znajdziemy je w składnikach kremów i maseczek przeznaczonych do skóry suchej czy odwodnionej. Głęboko odżywiają, regenerują i wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka, zapobiegając mikrourazom, zmarszczkom i zniszczeniom dokonywanym przez wolne rodniki.
Podział na roślinne i zwierzęce
Proteiny znajdują się zarówno w składnikach roślinnych, jak i tych pochodzenia zwierzęcego.
Proteiny roślinne znajdują się we wszelkiego rodzaju zbożach:
- owsie
-
pszenicy
- kukurydzy
- soi
Mają lżejsze działanie niż proteiny zwierzęce, dlatego sprawdzą się w przypadku włosów niskoporowatych, które są w dobrej kondycji i nie potrzebują mocnej regeneracji. Dobrze wydobędą również skręt z naturalnie kręconych włosów.
Proteiny zwierzęce działają silniej niż roślinne i są w stanie znacząco poprawić formę włosów farbowanych, przesuszonych czy zmęczonych intensywnymi zabiegami stylizacyjnymi. To między innymi:
- keratyna
-
kolagen
- mleko
- jedwab
Rodzaje białek
Oprócz tego, że proteiny mogą być roślinne i zwierzęce, dzielą się również na:
- proteiny małocząsteczkowe – mają maleńkie cząsteczki, działają na powierzchni łuski włosa (np. cysteina)
- proteiny hydrolizowane – mają małe cząsteczki, które uzupełniają ubytki (np. pszenica)
- proteiny wielkocząsteczkowe – wnikają w głąb łusek, znacząco poprawiając kondycję włosów. Sprawiają, że stają się gładkie, elastyczne i pełne blasku (np. keratyna)
Jak stosować proteiny?
Proteiny najlepiej stosować w formie szamponów i masek. Dzięki temu wnikną głębiej w strukturę włosów i poprawią ich kondycję. Nie należy jednak sięgać po nie zbyt często, by nie przeproteinować włosów, przez co staną się suche i matowe. Nałożenie maseczki raz w tygodniu na 20 minut powinno wystarczyć.
Na włosy wysokoporowate, suche, zniszczone i łamliwe, najlepiej jest stosować proteiny wielkocząsteczkowe tj. kolagen, keratynę, jedwab. Na włosy nisko- i średnioporowate lepiej nałożyć proteiny hydrolizowane. Nie da się jednak określić, jak włosy zareagują na dany rodzaj protein. Najlepiej jest sprawdzić, stosując różne rodzaje protein i obserwując kondycję włosów.
Po nałożeniu maski proteinowej należy ją spłukać i dostarczyć włosom emolientów, które zapobiegną utracie wody z powierzchni łusek włosa. Sprawdzą się oleje lub odżywki zawierające silikony.
Czym jest przeproteinowanie?
Błędem jest sięgnięcie po linię produktów proteinowych i stosowanie kilku rodzajów kosmetyków na włosy jednocześnie. Proteinowy szampon, odżywka, maska, mgiełka obciążą włosy i sprawią, że mogą stać się matowe, suche i zacząć się puszyć.
Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy stosowaniem protein, emolientów i humektantów (silnie nawilżających jak kwas hialuronowy, aloes czy mocznik). Jak więc stosować proteiny?
Dobrym pomysłem jest łagodne oczyszczanie włosów delikatnym szamponem (raz w tygodniu mocniejszym), stosowanie nawilżających odżywek (z humektantami lub emolientami w zależności od tego, jakiej porowatości mamy włosy). Taką pielęgnację raz w tygodniu można uzupełnić o maski proteinowe, które naprawią powierzchniowe zniszczenia i zapobiegną dalszym uszkodzeniom włosów.
Czytaj też:
Olej arganowy. Płynne złoto Maroka, które rewelacyjnie działa na skórę i włosyCzytaj też:
Co to jest porowatość włosów i jak ją sprawdzić?Czytaj też:
Olejowanie włosów w 6 prostych krokach. Zobacz, jak robić to poprawnie