Pielęgnacja włosów powinna składać się nie tylko z produktów oczyszczających włosy i skórę głowy, ale też z kosmetyków, które nawilżą i zregenerują kosmyki. Jakie produkty wybrać, by cieszyć się bujną fryzurą?
Jak dbać o włosy?
Aby włosy były piękne i wyglądały jak z reklamy, trzeba poświęcić im trochę uwagi. Przede wszystkim warto wybierać naturalne kosmetyki, które nie obciążą włosów, a delikatnie je oczyszczą i usuną z nich kurz oraz zanieczyszczenia. Po umyciu głowy szamponem konieczne jest nałożenie na nie odżywki, która zapobiegnie plątaniu i zamknie łuski włosów. To sprawi, że będą gładsze i bardziej lśniące.
Kolejnym etapem pielęgnacji, często pomijanym, powinno być zabezpieczenie włosów przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wysokiej temperatury lub stylizacją. Dobrze jest stosować serum do końcówek, olejki do włosów oraz maski. Te ostatnie mogą znacząco poprawić kondycję włosów i mocno je zregenerować. Trzeba tylko wiedzieć, jaką maskę dobrać do rodzaju włosów.
Maska vs. odżywka
Maska i odżywka do włosów to produkty, które nie powinny być stosowane zamiennie. Mimo że oba nawilżają włosy, to każdy z nich odgrywa inną rolę. Zadaniem odżywki jest zamknięcie łusek włosów, wygładzenie ich, przywrócenie im blasku i ułatwienie rozczesywania. Maska z kolei powinna wniknąć głęboko w łuski włosa, wypełnić uszkodzenia i zregenerować mikroubytki. Dzięki temu mocno odżywia i nawilża włosy, poprawiając ich kondycję.
Kiedy sprawdzi się odżywka?
Odżywka do włosów powinna stanowić część codziennej pielęgnacji. Warto nakładać ją po każdym myciu włosów, by:
- odżywić je
- nawilżyć
- zamknąć ich łuski
- uzupełnić uszkodzenia
- nadać im blasku
- zapobiec plątaniu się włosów
- ułatwić rozczesywanie
Kiedy stosować maskę?
Maska do włosów wnika głębiej we włosy, dzięki temu o wiele mocniej je odżywia. Powinna być nakładana na około 20-40 minut, by zregenerować włosy. Tym też się różni od odżywki, którą najczęściej nakłada się na kilka minut. W tym czasie nie ma ona możliwości, by wniknąć głębiej w kosmyki i mocniej je zregenerować.
Maskę powinno się nakładać przynajmniej jeden raz w tygodniu, by naprawić uszkodzenia, które dokonują się na włosach na skutek agresywnej stylizacji, farbowania, prostowania i suszenia włosów. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i wyraźnie grubsze. Nie przypominają puszącego się siana, są nawilżone i lepiej się układają.
Jak wybierać produkt?
Maskę powinno się dobrać do rodzaju włosów. W drogeriach i aptekach znajdziemy maski przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych, farbowanych, cienkich, pozbawionych objętości. W ostatnim czasie na półkach pojawiły się również maski do włosów wysoko-, średnio- i niskoporowatych. Dobór właściwej maski jest kluczowy do tego, by poprawić kondycję włosów.
Maski do włosów wysokoporowatych najczęściej są równoznaczne z maskami do włosów farbowanych i zniszczonych stylizacją. Zawierają składniki mocno odżywiające kosmyki takie jak kreatyna czy proteiny. Takie włosy nadmiernie się puszą, są przesuszone, łamliwe, źle się układają.
Maski do włosów średnioporowatych to maski do włosów, które potrzebują nawilżenia. Często zawierają olej rycynowy, aloes, proteiny, humektanty. Pomagają zatrzymać wodę w głębi włosów, dzięki czemu te mniej się przesuszają. Poprawiają ich kondycję, zapobiegają łamaniu i rozdwajaniu końcówek. Nadają im blasku i wygładzają je.
Maski do włosów niskoporowatych z kolei dostarczają składników nawilżających. Włosy niskoporowate są mało wymagające, najczęściej grube i gęste z natury. Dobrze wyglądają, dobrze się układają, są gładkie i elastyczne. Maski mają pomóc im utrzymać tę formę i zatrzymać wilgoć. Często zawierają kwas hialuronowy, proteiny i naturalne substancje nawilżające.
Czytaj też:
Humektanty do włosów: czym się różnią od protein i jak je stosować?