Cholesterol HDL to jedna z frakcji cholesterolu. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. dobrym cholesterolem, który sprzyja naszemu zdrowiu. Wyjaśniamy, czym jest cholesterol HDL i w jaki sposób utrzymać jego odpowiedni poziom w organizmie.
Cholesterol HDL to przeciwieństwo cholesterolu LDL. W tym przypadku, mamy do czynienia ze związkiem lipidowym, który odpowiada za transport cząsteczek cholesterolu z tkanek do wątroby. Cholesterol HDL sprzyja utrzymaniu dobrego zdrowia, dlatego powinniśmy systematycznie sprawdzać jego stan, wykonując badanie poziomu poszczególnych frakcji lipidów w osoczu krwi.
Czym jest cholesterol HDL?
Cholesterol w około 80% jest wytwarzany (syntetyzowany) przez nasz organizm. To tzw. cholesterol endogenny, który pełni w organizmie m.in. funkcje budulcowe. Jedynie około 20% obecnego w naszym organizmie cholesterolu całkowitego to cholesterol egzogenny, czyli dostarczany wraz z pożywieniem. Budujące nasz organizm i uczestniczące różnych reakcjach biologicznych związki lipidowe, dzielimy na frakcje. Jedną z nich jest cholesterol HDL, który cechuje duża gęstość. W przeciwieństwie do cholesterolu LDL nie odkłada się on w naczyniach, tworząc blaszki miażdżycowe.
Dobry cholesterol uczestniczy w procesie usuwania cholesterolu ze ścian naczyń krwionośnych oraz odpowiada za jego transport do wątroby, gdzie zostanie zmetabolizowany do kwasów żółciowych. Wysokie stężenie dobrego cholesterolu to nasza broń przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi m.in. chorobą wieńcową i miażdżycą, która odpowiada za ponad 30% wszystkich zgonów w Polsce. Miażdżycy i związanych z nią innych schorzeń można uniknąć, jednak trzeba odpowiednio wcześnie zacząć dbać o ogólny stan zdrowia, zwracając m.in. uwagę na utrzymanie prawidłowego poziomu złego i dobrego cholesterolu oraz trójglicerydów.
Warto wiedzieć, że poziom cholesterolu HDL jest zależny od działania kilku czynników. Jednym z nich są nasze geny, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu dobrego cholesterolu. Na stosunek pomiędzy dobrym i złym cholesterolem mają również wpływ nasze codzienne nawyki żywieniowe, nałogi i poziom aktywności fizycznej. Osoby stosujące zdrową, urozmaiconą dietę oraz niestroniące od codziennej aktywności, mają wyższy poziom cholesterol HDL. Dzięki temu zyskują dodatkową ochronę przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Dieta na dobry cholesterol
Poziom złego i dobrego cholesterolu możemy regulować dzięki stosowaniu odpowiednio dobranej diety. Chcąc zredukować cholesterol LDL, powinniśmy stosować dietę, która jednocześnie podwyższy poziom dobrego cholesterolu. Sposób żywienia w przypadku diety na obniżenie poziomu cholesterolu LDL oraz podwyższenie poziomu HDL jest bardzo podobny. Uwzględnia on rezygnację z pokarmów, które wpływają w niekorzystny sposób na nasz profil lipidowy m.in. tłustych mięs, wędlin, wyrobów garmażeryjnych, tłustego nabiału, tłuszczy zwierzęcych oraz bogatych w tłuszcze nasycone i cukry słodyczy.
Powyższe produkty powinniśmy zastąpić naturalnymi i jak najmniej przetworzonymi pokarmami m.in.:
-
produktami pełnoziarnistymi,
- chudym mięsem drobiowym,
- rybami morskimi,
- chudym nabiałem,
- zdrowymi olejami roślinnymi,
- warzywami,
- nasionami roślin strączkowych,
- owocami.
Udowodniono pozytywny wpływ na profil lipidowy diety bogatej w zielone, czerwone i fioletowe warzywa, strączki, pełne ziarna, orzechy, nasiona i pestki, a także ryby i owoce morza. Na poziom dobrego cholesterolu korzystnie wpływa także codzienna aktywność fizyczna. Musimy pamiętać, że wprowadzone zmiany nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeżeli nie zrezygnujemy z palenia tytoniu i częstego sięgania po alkohol.
Dobry cholesterol HDL to nasza tajna broń przeciwko częstym i podstępnym chorobom. Dzięki utrzymywaniu jego wysokiego poziomu w organizmie, możemy uniknąć miażdżycy oraz związanej z nią choroby wieńcowej. Warto jak najwcześniej zacząć badać poziom cholesterolu oraz wprowadzić zmiany w diecie i trybie życia, które pomogą uchronić się przed przedwczesnym zgonem na skutek chorób cywilizacyjnych.
Czytaj też:
Czym jest cholesterol LDL i jak obniżyć jego poziom?