Bycie rodzicem to wyzwanie. Już na starcie wspólnego życia mogą pojawić się problemy, które spędzają sen z powiek świeżo upieczonych rodziców. Jednym z nich jest nieustanny płacz malucha, który cierpi z powodu kolki. Jak uspokoić płaczące dziecko? Kiedy zasięgnąć porady lekarza?
Dlaczego niemowlę ciągle płacze?
Zdrowe dzieci najczęściej reagują płaczem na odczuwany dyskomfort. Ataki płaczu mogą być spowodowane przez głód, pragnienie, uczucie zimna lub przegrzewanie dziecka, mokrą pieluszkę oraz brak zainteresowania ze strony otoczenia i przebodźcowanie. W takich przypadkach płacz ustępuje, gdy usuniemy jego przyczynę, jednak zdarza się, że dziecko płacze z powodu bólu.
10 sprawdzonych sposobów na kolkę i nie tylko...
Korzystanie z otulacza
Otulacz zapewnia noworodkom i niemowlętom, które jeszcze same nie zmieniają pozycji ciała, warunki zbliżone do warunków, które panowały w macicy. Podobny efekt można uzyskać, otulając dziecko kocykiem lub korzystając z rożka niemowlęcego.
Odbijanie po karmieniu
Maluch podczas ssania piersi lub butelki może połykać powietrze, które gromadzi się w jelitach, wywołując wzdęcia. Po każdym karmieniu trzeba dziecko nosić w pozycji pionowej do momentu, aż się mu odbije.
Zmiana pozycji w czasie noszenia
Jeżeli dziecko płacze z powodu kolki, warto nosić je w pozycji ułatwiającej usuwanie gazów. Ułożenie dziecka brzuszkiem na swoim przedramieniu i delikatne kołysanie przynosi ulgę podczas kolki.
Masaż i ogrzewanie brzuszka
Ból związany z kolką łagodzi delikatny masaż brzuszka malucha. Masaż powinien być wykonywany okrężnymi ruchami. Pomocne okazuje się również ogrzewanie brzucha niemowlęcia termoforem z pestek wiśni.
Podanie antykolkowego smoczka
Ssanie uspokaja niemowlęta, ułatwiając zasypianie. Smoczek antykolkowy może przydać się w kryzysowej sytuacji. Wprawdzie nie redukuje on bólu, jednak zmniejsza niepokój i zapobiega połykaniu powietrza podczas płaczu.
Biały szum
Biały szum to niezbyt głośne dźwięki, które skutecznie uspokajają malucha. W celu uspokojenia płaczącego dziecka możemy wykorzystać zabawki wytwarzające biały szum lub np. włączyć suszarkę do włosów, oczyszczacz powietrza lub inne urządzenie, które emituje jednostajny, niezbyt głośny dźwięk.
Przejażdżka samochodem
miarowo pracujący silnik samochodu oraz delikatne kołysanie uspokajają i usypiają większość maluchów. Gdy inne sposoby na kolkę zawiodą, warto zabrać malucha na krótką przejażdżkę, pamiętając o korzystaniu z bezpiecznego fotelika samochodowego.
Uspokajanie dziecka kojącym głosem, śpiewem, przytulaniem
Cierpiące dziecko potrzebuje naszej obecności. Szeptanie mu do ucha, śpiewanie oraz kołysanie w ramionach zaspokajają tę potrzebę, zapewniając poczucie bezpieczeństwa.
Chustowanie
Chustowanie, czyli noszenie w specjalnej chuście, nie jest wynalazkiem współczesnej ludzkości. Korzystanie z chusty do noszenia noworodka, niemowlęcia oraz starszaka to sprawdzony sposób nie tylko na ból małego brzuszka, ale także wykonywanie codziennych obowiązków w wygodny dla mamy i malucha sposób.
Odpoczynek i relaks dla rodziców
Kolki to wyzwanie, z którym trzeba sobie poradzić, jednak nie można zapominać o własnych potrzebach. Rodzice maluchów, które wymagają nocnego noszenia, muszą pamiętać o odpoczynku i relaksie. Dziecko wyczuwa stres, zmęczenie i frustrację rodziców, co sprawia, że częściej marudzi, nawet jeżeli nic mu nie dolega.
Ważne! Jeżeli nie można uspokoić dziecka lub wyczuwamy, że coś jest nie tak, to trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Czytaj też:
To 4 najczęstsze choroby wieku dziecięcego. Dowiedz się o nich więcejCzytaj też:
Ile powinny spać niemowlęta? Dowiedz się, ile snu potrzebuje dziecko