Świeci ci się skóra? Sprawdź, co może być tego przyczyną
Świecąca się twarz nierzadko powoduje dyskomfort - zwłaszcza podczas oglądania zdjęć, gdy błyszczący nos i czoło zdecydowanie wyróżniają się spośród innych matowych cer albo gdy patrzymy w lustro po długim dniu, a na twarzy nie ma ani śladu makijażu.
Świecąca się twarz: przyczyny
1. Nadmiar sebum
Najczęściej świecąca się twarz spowodowana jest zbyt intensywnym wydzielaniem sebum. Warto jednak pamiętać, że sam fakt jego wytwarzania przez organizm nie jest zły, a wręcz przeciwnie – to naturalna wydzielina skóry, zapewniająca jej właściwe nawilżenie i ochronę. Sebum to po prostu łój, wydzielany przez gruczoły łojowe. W jego składzie znajdziemy lipidy: monoglicerydy, diglicerydy, triglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, a nawet cholesterol. Sebum stanowi barierę antybakteryjną skóry, ochrania ją, natłuszcza naskórek i włosy. Gdyby nie ono, skóra byłaby zmatowiona, szarawa, sucha. Gdy jednak organizm produkuje łój w nadmiarze, cera zaczyna się błyszczeć. Świecąca się twarz to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny: przykleja się do niej więcej brudu.
2. Hormony
Za nadmierne wydzielanie sebum odpowiedzialne są męskie hormony - androgeny, szczególnie testosteron i dihydrotestosteron. Kobiety również je posiadają i znów – gdy są wydzielane w normie – nie ma w tym nic złego. Dopiero nadmiar androgenów może odpowiadać za świecącą się twarz. Z drugiej strony, hormony żeńskie – estrogeny hamują wydzielanie sebum, a co za tym idzie – wykwit trądziku.
3. Niewłaściwa dieta
Świecąca się skóra może oznaczać, że w organizmie występują niedobory witaminy A, witaminy B2 i B6. Witamina A, czyli retinol, jest chyba najpopularniejszą z witamin stosowanych w produktach kosmetycznych. I nic dziwnego. Neutralizuje wolne rodniki, a co za tym idzie – opóźnia proces starzenia się skóry. Wzmacnia strukturę skóry, pobudza ją do odnowy, sprawia, że jest jędrniejsza i bardziej elastyczna, ale nie świecąca.
Kolejnym ważnym dla skóry składnikiem jest witamina B2, czyli ryboflawina. Bierze ona udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych, usprawnia oddychanie komórkowe.
Z kolei witamina B6 to inaczej pirydoksyna i ma ogromny wpływ na gospodarkę hydro-lipidową organizmu. Jej niedobór nie tylko powoduje, że skóra się błyszczy, ale j jest on przyczyną problemów ze złuszczaniem się martwego naskórka, powoduje stany zapalne skóry.
4. Stres
Słyszeliście o Syndromie Marii Antoniny? Francuska królowa w jedną noc od swojego aresztowania zdążyła zupełnie osiwieć. Tak działa stres na organizm. Gdy człowiek znajduje się w sytuacji stresowej, w jego organizmie zachodzą w organizmie zmiany na poziomie komórkowym. Odczuwa on stres jako zagrożenie, wiec w pierwszej chwili wspierane są organy zwiększające szanse na przeżycie. Na świecącą się cerę, matowe włosy czy słabe paznokcie brakuje już więc „środków”.
5. Przyczyny genetyczne
Niektórzy odziedziczyli świecącą się skórę w genach. Jeśli cera często ci się błyszczy, podobnie jak twojej mamie czy bratu, to najpewniej winna nie jest dieta czy stres, a właśnie geny. Jednak i z tym można próbować sobie poradzić.
Sposoby na świecącą się twarz
1. Złuszczanie
Złuszczanie to podstawowy element walki ze świecącą się skórą. Można je wykonywać w domu, za pomocą myjki. Wystarczy nawilżyć ją wodą, a następnie wykonywać na twarzy małe, kuliste ruchy. Ze złuszczaniem skóry poradzą też sobie peelingi. Warto jednak pamiętać, by nie używać peelingów ziarnistych, ponieważ posiadają one zbyt duże granulki, mogące spowodować na twarzy mikrourazy czy dostać się do oka. Lepszym rozwiązaniem w przypadku świecącej się cery będą delikatne i naturalne peelingi enzymatyczne. Na rynku jest ich szeroki wybór, można skusić się na ulubiony owoc czy warzywo, na bazie którego wyprodukowano kosmetyk. Warto też pamiętać, by nie wykonywać peelingu zbyt często, ponieważ martwy naskórek złuszcza się co 28 dni.
2. Nawilżanie
Cały ludzki organizm, w tym skóra, w 70 procentach składa się z wody. Nic więc dziwnego, że uzupełnianie płynów jest bardzo ważne. Chodzi tu nie tylko o picie odpowiedniej ilości wody dziennie, ale również nawilżanie od zewnątrz i wybieranie w drogerii kremów wiążących wodę w głębszych warstwach skóry. Tak, nawilżanie jest potrzebne nawet przy świecącej się twarzy! Wybierając kosmetyk warto jednak zwrócić uwagę, by był on nie tylko nawilżający, ale i działał antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie.
3. Pielęgnacja
W przypadku świecącej się skóry wskazana jest również jej właściwa pielęgnacja. Pomocne okażą się w tej kwestii maski, których – w przeciwieństwie do peelingów – skóra raczej nie może "przedawkować". Są też one wygodne w użyciu, wygładzają i odświeżają twarz. Najlepiej wybierać produkty zawierające dobroczynne dla skóry witaminy E i A, a także witaminy z grupy B. Te ostatnie znajdziemy np, w masce bananowej.
4. Odpowiednia dieta
Jeśli przyczyną świecącej się skóry jest niewłaściwe odżywiane, trzeba uzupełnić swój jadłospis o produkty zawierające witaminę A, witaminę B2 i witaminę B6. Witamina A znajduje się m. in. w nabiale, jajkach, jarmużu, słodkich ziemniakach, dyni, szpinaku. Z kolei do źródeł witaminy B2 zaliczają się: mięso wieprzowe i drobiowe, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych: grochu, soi i fasoli. Witamina B6 znajduje się natomiast w mięsie drobiowym, ziemniakach, brokułach, kaszy gryczanej, nabiale, jajkach. Przy świecącej się twarzy zalecane są również produkty niskotłuszczowe i bogate w białko, a także owoce, warzywa. Trzeba za to unikać alkoholu, napojów gazowanych i smażonych potraw.
5. Odpowiedni makijaż
Jak powinien wyglądać makijaż świecącej się skóry? Najpierw warto wybrać odpowiednią bazę – przede wszystkim powinna być przeznaczona do cery tlustej lub mieszanej i nie zawierać zapychających pory silikonów, ponieważ powoduje to jeszcze większe błyszczenie się skóry. Dobrze, by produkt zawierał w swoim składzie wspomniane wcześniej składniki aktywne, przede wszystkim witaminy. Na rynku dostępne są lekkie podkłady, które pochałaniają nadmiar sebum i w nie też można się zaopatrzyć. Na podkład warto nałożyć puder transparentny, najlepiej mineralny. Nie zatka on porów, a jednocześnie sprawi, że skóra przez długi czas będzie matowa.