Aby sprawdzić, czy otyłość i węch mają ze sobą jakiś związek, naukowcy z z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii zgromadzili wszelkie, dotychczasowe artykuły na ten temat, a także informacje o prawie 1500 osobach z „badań empirycznych i klinicznych na całym świecie”.
Po zebraniu dowodów okazało się, że w rzeczywistości istnieje silny związek między masą ciała osoby i jej węchem. Co ciekawe, im lepszy ma ktoś węch, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie szczupły. I na odwrót – im gorszy węch, tym większe ryzyko otyłości. To zaskakujące wyniki, ponieważ może się wydawać, że dobry węch zwiększa apetyt. Zapach odgrywa kluczową rolę w zachowaniach żywieniowych, ponieważ wpływa na sposób, w jaki identyfikujemy i wybieramy różne smaki. Słaby węch może prowadzić do niezdrowych wyborów żywieniowych, które mogą zwiększać ryzyko otyłości.
Opierając się na tych odkryciach, naukowcy wysunęli hipotezę, że otyłość zmienia metabolizm osoby, co wpływa na szlaki komunikacyjne między jelitem a mózgiem. Aby ponownie ustalić drogę między jelitem a mózgiem, badacze rozważali efekty dwóch chirurgicznych metod leczenia otyłości. Wyniki wykazały, że usunięcie żołądka może poprawić zdolność zapachu, podczas gdy inne operacje wspomagające walkę z otyłością nie mają takiego samego efektu.
Najnowsze badania sugerują, że lepsze zrozumienie receptorów węchowych może prowadzić do nowych rodzajów leczenia w przypadku niektórych chorób. Badania zostały opublikowane na łamach „Obesity Reviews”.
Czym jest otyłość?
Otyłość jest schorzeniem charakteryzującym się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Diagnoza zwykle opiera się na wskaźniku masy ciała (BMI), który można sprawdzić za pomocą kalkulatora BMI. BMI porównuje wagę do wzrostu. Jeśli BMI wynosi od 25 do 29,9, mamy nadwagę, ale nie jesteśmy otyli. Wskaźnik BMI wynoszący 30 lub więcej świadczy już o otyłości.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) globalna otyłość od 1975 roku niemal się potroiła. Jest to więc problem bardzo poważny, który dotyka miliony ludzi na całym świecie.
Otyłość drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju poważnych chorób, w tym:
-
wysokiego ciśnienia krwi,
-
chorób serca, zawału i udaru,
-
cukrzycy typu 2,
-
miażdżycy,
-
problemów ze stawami, spowodowanymi nadmierną masą ciała,
-
problemami z oddychaniem, w tym bezdechem sennym,
- kamicy żółciowej,
- depresji.
Czytaj też:
Post przerywany – na czym polega dieta 8/16?