Korzystając z algorytmu komputerowego, naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali zidentyfikowali obiecujące nowe leczenie neuroblastomy. Ta postać raka u dzieci, która występuje w wyspecjalizowanych komórkach nerwowych w współczulnym układzie nerwowym, może zagrażać życiu. W dłuższej perspektywie odkrycie, opisane w najnowszym numerze czasopisma naukowego Nature Communications, może zaowocować nową formą leczenia dzieci, u których choroba jest ciężka lub w zaawansowanym stadium.
Nowe leczenie opiera się na aktywacji białka receptorowego CNR2 (receptora kannabinoidowego 2) w układzie nerwowym. Bardzo nietypowa metoda umożliwiła zastosowanie tego konkretnego białka terapeutycznie. Zamiast korzystać z tradycyjnych metod opracowywania leków, ta grupa badawcza opracowała nowy algorytm komputerowy zdolny do łączenia ogromnych ilości danych genetycznych i farmakologicznych ze szpitali europejskich i amerykańskich oraz uniwersytetów. Algorytm zaproponował następnie nowe metody leczenia, które mogłyby wpłynąć na podstawowe mechanizmy choroby.
„Byliśmy zaskoczeni, gdy algorytm wymyślił zupełnie nowe pomysły na leczenie, takie jak CNR2, o których nikt nigdy nie rozmawiał w tym kontekście. Postanowiliśmy więc zbadać to dalej w laboratorium” – mówi Sven Nelander, starszy wykładowca w Uppsali Uniwersytecki Wydział Immunologii, Genetyki i Patologii, który jest odpowiedzialny za badanie.
Nowe terapie zostały zbadane przy użyciu próbek komórek od pacjentów oraz w modelach zwierzęcych, gdzie okazały się skuteczne. Na przykład wskaźnik przeżycia komórek rakowych spadł, a wzrost guza u danio pręgowanego (Danio rerio) spadł po leczeniu substancją stymulującą CNR2.
Naukowcy opracowali również algorytm komputerowy, aby umożliwić zastosowanie go do innych form raka. Konieczne są dalsze badania.
Neuroblastoma – wczesne objawy
Wczesne objawy mogą być niejasne i trudne do wykrycia, i można je łatwo pomylić z objawami bardziej powszechnych dzieciństwa.
Objawy mogą obejmować:
-
obrzęk, bolesny brzuch, czasem z zaparciami i trudnościami w oddawaniu moczu,
-
duszność i trudności w połykaniu,
-
guzek na szyi,
-
niebieskawe grudki na skórze i siniaki, szczególnie wokół oczu,
-
osłabienie nóg i niepewny spacer, z drętwieniem w dolnej części ciała,
-
zmęczenie, utrata energii, blada skóra, utrata apetytu i utrata masy ciała,
-
ból kości, utykanie i ogólna drażliwość,
-
gwałtowne ruchy oczu i mięśni.
Czytaj też:
Czy kurkuma wykazuje właściwości przeciwnowotworowe?