Według naukowców z Penn State, West Virginia i Michigan State University, amerykańskie społeczności posiadające więcej restauracji typu fast food, większy odsetek miejsc pracy w przemyśle wydobywczym lub wyższą gęstość zaludnienia mają krótszą długość życia. Ich odkrycia mogą pomóc społecznościom zidentyfikować i wdrożyć zmiany, które mogą promować dłuższe życie wśród ich mieszkańców.
Badane zmienne społeczności obejmowały dostęp do opieki zdrowotnej, wzrost i gęstość zaludnienia, restauracje fast food, dostęp do zdrowej żywności, zatrudnienie według sektorów, urbanizację i kapitał społeczny, który mierzy sieci i więzi zapewniające spójność społeczną wśród mieszkańców. Patrzyli na każdą zmienną w izolacji, utrzymując inne na stałym poziomie, pozwalając im określić, które zmienne niezależnie wywierają najsilniejszy wpływ na oczekiwaną długość życia.
Otoczenie a długość życia
Naukowcy znaleźli trzy dodatkowe czynniki społeczne, z których każdy wywiera znaczący negatywny wpływ – większą liczbę restauracji typu fast food, wyższą gęstość zaludnienia oraz większy udział miejsc pracy w górnictwie, wydobywaniu, wydobyciu ropy i wydobycie gazu. Na przykład dla każdego punktu procentowego wzrostu liczby restauracji typu fast food w hrabstwie oczekiwana długość życia spadła o 0,004 lat dla mężczyzn i 0,006 lat dla kobiet.
Oznacza to 15-20 dni krótszą żywotność dla każdego mężczyzny, kobiety i dziecka w społeczności, na każde 10 punktów procentowych wzrostu w restauracjach fast food w społeczności - lub o 150-200 dni krótszą żywotność, jeśli liczba restauracji z jedzeniem miałaby się podwoić.
Podobnie stwierdzono, że o jeden punkt procentowy wzrost udziału powiatu w pracy w górnictwie, kamieniołomach, przemyśle naftowym i gazowym zmniejsza średnią długość życia o 0,04 roku dla mężczyzn (lub 15 dni) i 0,06 roku (22 dni) dla kobiety.
Badanie, które zostało niedawno opublikowane w Social Science and Medicine ujawniło także kilka czynników społecznych, które są pozytywnie związane z oczekiwaną długością życia, w tym rosnącą populację, dobry dostęp do lekarzy i wyższy poziom spójności społecznej.
Czytaj też:
Rak trzustki. Będzie przełom w leczeniu?