Ból napadowy, bo tak również nazywany jest nerwoból, pojawia się nagle i może mieć różne nasilenie. Co ciekawe, bardzo często nie jest bezpośrednio związany z nieprawidłowościami w obrębie nerwów i nie jest możliwe ustalenie czynnika, który go wywołuje. Nerwoból może trwać jedynie chwilę lub dokuczać przez dłuższy czas, utrudniając normalne funkcjonowanie.
Co to jest nerwoból?
Nerwoból to ból o charakterze napadowym, który może mieć różne przyczyny. Nerwobóle dzielimy na:
-
objawowe – wywołuje je proces zapalny lub inny czynnik związany z procesem chorobowym,
- samoistne – nie są efektem toczącego się w organizmie procesu chorobowego, a ich przyczyną jest często napięcie wywołane stresem.
Nerwoból atakuje w najmniej oczekiwanym momencie i nie jest związany np. z urazem. Wywołuje go podrażnienie zakończeń nerwowych; nerwoból może okresowo nawracać lub stanowić jedynie jednorazowy epizod. Ważne: nerwobólu nie można bagatelizować, bo nawracająca neuralgia może świadczyć o poważnej chorobie.
Nerwoból to specyficzny rodzaj bólu, który ma charakter piekący lub kłujący. Często dotyczy jedynie niewielkiego obszaru skóry lub konkretnego miejsca na ciele. Nerwoból odczuwany jest zarówno na niezmienionej chorobowo powierzchni skóry, jak i znacznie głębiej np. w mięśniach lub kościach. Objawami współtowarzyszącymi neuralgii jest mrowienie i drętwienie kończyn oraz chwilowe osłabienie siły mięśniowej. W niektórych przypadkach atak neuralgii może doprowadzić nawet to przemijającego, chwilowego niedowładu.
Atak nerwobólu może być wywołany wykonywaniem normalnych czynności lub dotykiem w obrębie konkretnego miejsca na ciele. Przykładem jest neuralgia nerwu trójdzielnego, którą może wywołać nagły skręt głowy lub mycie zębów i dotykanie okolicy twarzy. W zależności od lokalizacji bólu wyróżniamy kilka rodzajów nerwobólu. Zdarza się też, że nerwoból odczuwany jest z dala od miejsca, w którym doszło do podrażnienia nerwu.
Nerwoból – przyczyny
Nerwoból może być wywołany różnymi czynnikami. Jego pojawieniu się sprzyjają:
-
przewlekły stres,
-
skrzywienie kręgosłupa,
-
nerwica (może powodować m.in. nerwobóle w okolicy serca),
-
napięcie mięśni spowodowane długotrwałym przebywaniem w wymuszonej pozycji,
-
nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych,
-
urazy,
-
zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa,
-
stan zapalny nerwów,
-
przebycie infekcji wirusowej (np. półpaśca),
-
osłabienie odporności organizmu spowodowane różnymi czynnikami,
- niedożywienie.
Nerwoból może być też objawem toczących się w organizmie stanów zapalnych, schorzeń o podłożu metabolicznym, autoimmunologicznym oraz schorzeń nowotworowych.
Nerwoból – objawy
Jak już wcześniej zostało wspomniane, nerwoból atakuje nagle i często z wyjątkowo dużą siłą. Ból jest piekący (pieczenie może być odczuwane jedynie na skórze lub wewnątrz tkanek), kłujący i trudny do wytrzymania. W przypadku nerwobólu, który zlokalizowany jest w obrębie klatki piersiowej, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Nerwoból mija dość szybko – w większości przypadków atak bólu trwa kilkanaście minut, jednak może się zdarzyć, że dolegliwości przybiorą postać przewlekłą. Przyczyną takiego stanu są przede wszystkim wywołujące podrażnienie nerwów stany chorobowe.
Podsumowując, nerwoból to rodzaj bólu, który może nie być powodowany konkretną przyczyną. W przypadku znacznej grupy pacjentów nie da się jednoznacznie określić podłoża neuralgii i tym samym dobrać skutecznego leczenia. W takich przypadkach stosuje się jedynie leczenie objawowe, czyli m.in. środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, środki uspokajające (w przypadku neuralgii na tle nerwowym) oraz terapię manualną.
Czytaj też:
Brak równowagi elektronów w wątrobie może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby