Częstość cukrzycy typu 2 i nadciśnienia w społeczeństwie stale rośnie. Obecnie eksperci szacują, że około 34 milionów ludzi w samych tylko Stanach Zjednoczonych cierpi na cukrzycę, a prawie połowa dorosłej populacji ma nadciśnienie. Tendencje do tych chorób rosną również w innych częściach świata, szczególnie na Zachodzie.
W rezultacie lekarze i naukowcy zastanawiają się, jak zapobiegać tym chorobom. Ponieważ niezdrowa dieta jest znaczącym czynnikiem ryzyka w obu kwestiach, dostosowanie planu żywienia wydaje się obiecującym podejściem. Szczególnie interesujące są produkty mleczne. Badania wskazują, że spożycie nabiału wiąże się z niższym ciśnieniem krwi. Inne badania wykazały również, że spożywanie większej ilości produktów mlecznych wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy. Jednak większość tych badań objęła jedynie uczestników w Europie i Ameryce Północnej, co ograniczyło możliwość generalizacji wyników.
Ile nabiału należy spożywać zapobiegawczo?
Obecnie w dużym międzynarodowym badaniu danych prawie 150 000 osób stwierdzono, że wyższe spożycie nabiału, zwłaszcza odmian pełnotłustych, wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy i nadciśnienia. Stwierdzono również, że zwiększone spożycie pełnotłustego mleka było związane z niższym wskaźnikiem zespołu metabolicznego – grupy objawów, które zwiększają ryzyko chorób serca. Naukowcy odkryli, że spożywanie co najmniej 2 porcji produktów mlecznych dziennie (np. dwie szklanki naturalnego jogurtu lub mleka) wiąże się z o 24 procent niższym ryzykiem zespołu metabolicznego w porównaniu z brakiem nabiału w ogóle. Odkrycia te zostały opublikowane w czasopiśmie BMJ Open Diabetes Research & Care.
Naukowcy twierdzą, że jeśli ich wnioski zostaną potwierdzone, zwiększenie spożycia nabiału może okazać się „wykonalnym i niedrogim sposobem” obniżenia wskaźników zespołu metabolicznego, wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy na całym świecie.