Jedni kichają, drudzy mają dokuczliwe wysypki skórne, a pozostałym zaczynają cieknąć z oczu łzy, cierpią z powodu zapalenia spojówek lub alergicznego nieżytu nosa.
Osoby, które muszą radzić sobie z alergiami sezonowymi, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że niektóre pory roku mogą być trudniejsze do zniesienia. Profesjonalne leczenie możliwe jest w ich przypadku dopiero po wykonaniu testów alergicznych, które wykażą, na co konkretnie są uczuleni.
Zawsze jednak warto wiedzieć, kiedy przypada moment, w którym zaczynają kwitnąć rośliny powodujące najwięcej sezonowych uczuleń. Oto lista, która przyda się osobom, które cierpią na alergię – niestety ich liczba stale wzrasta. Według niektórych szacunków już ponad połowa Polaków jest na coś uczulona. Jakie alergeny mogą im teraz najbardziej dokuczać?
Kalendarz alergika na lato 2021. Co pyli w czerwcu?
KALENDARZ PYLENIA ROŚLIN W POLSCE
Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w czerwcu najbardziej uciążliwe mogą być pyłki traw, silnie uczulać może także pokrzywa oraz grzyby Cladosporium.
PYŁKI TRAW
Są najczęściej uczulającym Polaków alergenem. Aż 60 proc. wszystkich osób, które zmagają się z uczuleniami w naszym kraju reaguje na pyłki traw, które kwitną od kwietnia do września, ale w czerwcu i na początku lipca ich stężenie jest zwykle najwyższe.
POKRZYWA
Choć alergia na pokrzywę nie jest tak powszechna, jak na pyłki traw, to u uczulonych zwykle powoduje zapalenie spojówek, łzawienie z oczu, a rzadziej ataki astmy. Osoby, które reagują na tę roślinę nie powinny także spożywać naparów z pokrzywy i sprawdzać, czy nie ma jej wśród składników żywności, którą jedzą lub w stosowanych przez nich kosmetykach.
ZARODNIKI ALTERNARIA
Choć ich aktywność trwa od marca do listopada, to właśnie w okresie letnim (od czerwca do września) ich stężenie jest najwyższe – zwłaszcza w miejscach o wysokiej wilgotności. Mogą powodować m.in. napady astmy, duszności lub alergiczny nieżyt nosa.
GRZYBY CLADOSPORIUM
Najczęściej powodują alergie wziewne, są obecne w glebie, kurzu, a nawet w klimatyzacji. Ich stężenie w środowisku naturalnym jest zwykle najwyższe w okresie letnim, zwłaszcza w czerwcu.
CZARNY BEZ
Kwitnie już od końca maja, ale zwykle staje się najbardziej uciążliwy dla alergików w pierwszej połowie czerwca. Uczulać mogą zarówno same pyłki tej rośliny, jak kwiaty lub owoce czarnego bzu (obecne w nich białko może wywoływać m.in. napady duszności, zapalenie spojówek lub katar sienny).
ŻYTO
U uczulonych może wywoływać zapalenie spojówek (rzadziej światłowstręt), katar sienny, kichanie lub łzawienie oczu. Żyto pyli od maja, ale na początku czerwca pyłki tej rośliny mogą być szczególnie uciążliwe dla alergików.
BABKA LANCETOWATA
Jej pyłki pojawiają się od maja do kwietnia, ale latem ich stężenie może być nieco wyższe, szczególnie przez niemal cały czerwiec. U niektórych może wywoływać alergie krzyżowe (osobom uczulonym na babkę lancetowatą może szkodzić m.in. jedzenie melonów). Najmniej pyłków tej rośliny zwykle obserwuje się w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części kraju.
SZCZAW
Zaczyna pylić od maja do sierpnia, a w czerwcu stężenie pyłków tej rośliny zwykle utrzymuje się na średnim poziomie.
KOMOSA
Zdarza się, że osobom, które są bardzo silnie uczulone na pyłki komosy odradza się jedzenie miodu, bo roślina ta stanowi przysmak pszczół. Komosa nie jest uznawana jednak za dominujący alergen. Kwitnie od czerwca do września, a na większości terenów naszego kraju jej stężenie utrzymuje się na niskim poziomie.Czytaj też:
10 najzdrowszych superfood według naukowców z Harvardu